اسباب بازی های مناسب برای کودکان یک ساله

اسباب بازی های مناسب برای کودکان یک ساله

کودک دلبند  شما  سال اول زندگی خود را تجربه می کند. او دوره ای سرشار از کنجکاوی، فعالیت و انرژی زیاد را تجربه می کند. او تمام وقت بیداری خود را با  بازی می گذراند. بنابراین شخصیت و خلاقیت او در این دوران؛ با بازی ها و اسباب بازی هایش شکل می گیرد.
در این مقاله، Lambeth Hochwald  یکی از کارشناسان متخصص در حوزه کودک، ده اسباب بازی مناسب و ضروری را برای کودکان یک ساله توصیه می کند.

 

مرتب سازی و جورکردن اشکال

چرا کودکان عاشق این بازی هستند؟ زیرا اساس این بازی بر پایه آزمون و خطا بنا شده است.

چرا متخصصان کودک این بازی را توصیه می کنند؟جویس نونر(Joyce Nuner)، استاد مطالعات کودک و خانواده در دانشگاه Baylor در واکو، تگزاس می گوید: " انجام این بازی موجب هماهنگی عملکرد دست و چشم می شود و کودک یاد می گیرد که چگونه اشیاء با خواص مشابه با یکدیگر هماهنگ می شوند.

اسباب بازی مناسب برای کودک یک ساله

 

اسباب بازی های تودرتو

چرا کودکان این بازی را دوست دارند؟ در این بازی کودک با حرکت اشیا، آنها را در هم جفت می کند و کودک از این کار لذت می برد. در واقع با این کار موتور مهارتهای حرکتی کودک به راه می افتد.

چرا متخصصان کودک این بازی را توصیه می کنند؟"کتی هرش پازک (Kathy Hirsh-Pasek)، دکترای روانشناسی در دانشگاه تمپل، می گوید:" بیش از یک راه برای بازی با کاسه های تودرتو وجود دارد -کودک آنها را با هم ترکیب می کند، آنها را جمع می کند، آنها را میریزد و روی هم می چیند. در واقع می تواند آنها را از هم جدا کند و یا هم کنار بگذارد و همین کار باعث ایجاد قوه  تخیل در کودک می شود.

اسباب بازی های موزیکال

چرا کودکان این اسباب بازی را دوست دارند؟ تولید سر و صدا یکی از جذاب ترین و لذت بخش ترین بازی ها برای کودکان یک ساله است.

چرا کارشناسان آن را توصیه می کنند؟ هیرش پازک می گوید: "اگر والدین بتوانند سر و صدای تولید شده را تحمل کنند، این ابزار برای ایجاد درک کودک از رابطه علت و معلولی شگفت آور است. "شما حتی می توانید  وسایلی نظیر گلدان های خالی و ظرف ها و بطری های خالی در بیرون از محیط منزل را در اختیار کودک خود قرار دهید تا با استفاده از آنها به تولید سرو صدا بپردازد.

اسباب بازی های  حمام

چرا کودک این اسباب بازی ها را دوست دارد؟ در این دوره از زندگی، نمی توانید کودک را برای ماندن در حمام متقاعد کنید.همواره  پس از اتمام شستشو، زمانی را در حمام به بازی با کودک خود سپری کنید.

چرا کارشناسان آن را توصیه می کنند؟  "بچه ها بیشتر اسباب بازیهایی را در حمام  دوست دارند که از جنس دیکو و یا لاستیکی است،" Kirsh Pasak می گوید. "به دنبال اسباب بازی هایی باشید تا نقش فعالانه به کودک شما بدهد و نه منفعلانه. مادر در زمان حمام باید از روش های جدید برای بازی با کودک خود استفاده نماید.

تلفن های اسباب بازی

چرا کودکان این اسباب بازی را دوست دارند؟ مطمئنا شما بارها دیده اید که کودک شما علاقه ی زیادی به تقلید حرف زدن با گوشی تلفن، آیپد و یا حتی کنترل تلویزیون داشته است. پس چرا یک گوشی کوچک اختصاصی به او نمی دهید.

چرا کارشناسان آن را توصیه می کنند؟ دکتر داکین می گوید :یک تلفن اسباب بازی برای قدرت تقلید و به زبان آمدن کودک عالی است.

اسباب بازی های هل دادنی

چرا کودک آن را دوست دارد: اسباب بازی های هل دادنی  به کودک های تازه به راه افتاده کمک می کند تا احساس ثبات بیشتری داشته باشند.

چرا کارشناسان آن را توصیه می کنند؟ دکتر ویکی داکین (متخصص بیماری های فیزیکی کودکان ) معتقد است  یک اسباب بازی هل دادنی این امکان را به کودک میدهد تا  کودک یک پیاده روی بدون خطر را تجربه کند و علاقه او به راه رفتن بیشتر  شود.

 

اسباب بازی های هل دادنی

 

بلوک ها (خانه سازی)

چرا کودک آن را دوست دارد؟ اسباب بازی نهایت خلاقیت کودک را شکوفا می کند. ، بلوک ها فرصت های بی نهایتی را  برای یک بازی آزادانه و مهارت های حرکتی به ارمغان می آورند.

چرا کارشناسان آن را توصیه می کنند؟  "داکین می گوید:" آنها در ابتدا برای پرتاب کردن از این وسایل استفاده می کنند  و سپس در یک ظرف قرار می دهند. بعد از مدتی کودک شروع به خانه سازی و ساخت اشکال معنادار با آن می کند بنابراین این اسباب بازی با فرزند شما رشد می کند.

قطعات جدا شونده به اندازه ای نباشد که کودک بتواند آن را قورت دهد. 

اسباب بازی های کشیدنی

چرا کودکان این اسباب بازی ها را دوست دارند؟ اگر کودک 1 ساله شما هنوز راه نمی رود این بازی انگیزه کافی راه رفتن را به او خواهد داد تا موتور مهارتهای او را فعال کند.

چرا کارشناسان آن را توصیه می کنند؟ "داکین" می گوید: "بازی های کشیدنی به کودکان می آموزد تا بچه ها تعادل خود را در حال بازی کردن بیاموزند.

قطر نخ یا ریسمان اسباب‌بازی‌های کشیدنی نباید از یک‌ونیم میلی‌متر کمتر باشد تا دست کودک را نبرد و همچنین به صورتی نباشد که سلامت او را تهدید کند.

منبع مقاله لاتین: parant

 

  • آیا کودک شما سریع به اسباب بازی هایش بی اعتنا می شود؟
  • چه بازی هایی موجب رشد خلاقیت کودک می شود؟
  • آیا کودک شما فقط به اسباب بازی های کودکان دیگر علاقه نشان می دهد؟
  • چه اسباب بازی های برای کودکان بالای یک سال مناسب است؟
  • از چه سنی کودک نباید با اسباب بازی هایش بازی کند؟
  • چه اسباب بازی هایی برای کودکان خطرناک است؟

شما می توانید پاسخ سوالات خود را با دریافت مشاوره ی رایگان روانشناسی کودک از طریق لینک زیر بدست آورید.

مشاوره رایگان روانشناسی کودک تک

نظرات کاربران
کاربر گرامی شما اولین فردی باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید