نحوه صحیح شیردهی به نوزاد

نحوه صحیح شیردهی به نوزاد

همه ما می دانیم که شیر مادر مناسب ترین تغذیه برای نوزاد به شمار می رود و شامل انواع مواد مغذی لازم برای رشد کودک می باشد. نحوه شیردهی صحیح یکی از عواملی است که تغذیه کافی و سلامت کودک را تضمین می کند. اما آیا نحوه صحیح شیردهی به نوزاد را می دانید؟ طرز در آغوش کشیدن نوزاد، نحوه مکیدن، موقعیت قرار گرفتن سر او  و ... همگی از نکاتی هستند که در شیردهی صحیح باید به آن توجه شود. مجله مادر و کودک "کودک تک" این بار به بررسی این موارد می پردازد. با ما همراه باشید...

نحوه صحیح شیردهی به نوزاد

در مورد تغذیه با شیر مادر چند نکته مهم وجود دارد که به بررسی آن ها می پردازیم.

نحوه صحیح قرار گرفتن لب نوزاد

اگر چانه و نوک بینی کودک، سینه شما را لمس می کند این بدان معنی است که او سینه را به خوبی گرفته است. در این حالت لب‌های کودک به جای آنکه به سمت داخل خم باشد، شبیه ماهی متمایل به بیرون است. بهتر است با کشیدن لب پایینی کودک به سمت پایین مطمئن شوید که او لب پایین یا زبان خود را نمی‌مکد (نوزادان هر چیز را که بتوانند می‌ مکند).

چفت شدن کامل دهان

یکی دیگر از راههای اطمینان از نحوه تغذیه صحیح نوزاد، چفت شدن دهان او بر سینه می باشد، برای انجام این کار مطمئن شوید که سینه به خوبی در دهان کودک جای گرفته باشد، جلوی بدن بچه باید روبروی بدن شما و شکم او چسبیده به شکم شما باشد. سر او باید همراستا با بقیه بدن او بوده و نباید بچرخد تا قورت دادن شیر برای او سخت نشود. صبر کنید تا نوزاد دهانش را به خوبی باز کند، چرا که فقط گرفتن نوک سینه کافی نیست و کودک شیری دریافت نمی کند،بنابراین دهان او باید کاملا چفت شود.

صدای شیرخوردن نوزاد

 اگر لب های کودک به خوبی با سینه چفت شده باشند، باید فقط یک قسمت کوچک از قسمت قهوه ای دور سینه را بالای لب نوزادتان ببینید. لب پایین نوزاد شما باید همیشه خیس باشد، نوزاد ممکن است فقط نوک سینه را بمکد و شیر به دهان او وارد نشود. اگر کودک قادر به بیرون کشیدن شیر از سینه شما باشد، صدای شیر خوردن و قورت دادن های شیر را به طور مرتب می شنوید. همچنین یک الگوی حرکتی روی چانه، فک و گوش نوزاد نیز مشاهده می‌ کنید. شنیدن این ریتم دوست داشتنی در هنگام شیر خوردن او بسیار مهم است.

گاهی ممکن است که احساس کنید  لب پایین کودک فقط نوک سینه را پوشش می دهد، در این حالت مکیدن سینه سخت تر و دردناک تر می شود.

شیردادن در حالت درازکشیده

بعضی از مادران عاشق شیردادن در حال دراز کشیده هستند، بنابراین روی مبل یا تخت دراز بکشید و نوزاد را در کنار خود  بگذارید و او را شیر بدهید. این روش برای مادرانی که زایمان سزارین داشته اند مناسب است.

شیردهی صحیح به نوزاد

Arabella متخصص تغذیه با شیر مادر می گوید: " شما می توانید در موقعیت ها و حالت های گوناگون به نوزادتان شیر بدهید، نحوه شکم به شکم در تغذیه نوزاد با شیر مادر، روشی سنتی است و بسیار مفید است چرا که ارتباط پوست مادر و کودک نیز حفظ می شود و موجب آرامش بیشتری در کودک می شود. روی یک رختخواب یا تخت دراز بکشید. یک دست را زیر سر بچه یا زیر سر خود بگذارید. با دست دیگر، سینه خود را نگه داشته و نوک سینه را به سمت بچه بگیرید تا کودک شیرخوار به گرفتن سینه ترغیب گردد." این روش برای مادران سزارینی و یا مادران دارای فرزند دوقلو نیز بسیار مناسب است.

منبع مقاله لاتین: motherandbaby.co.uk

  • آیا شیر دادن به نوزاد در حالت خوابیده موجب عفونت گوش می شود؟
  • آیا استفاده از شیردوش بی ضرر است ؟
  • چگونه می توان شیرخشک را جایگزین شیر مادر نمود؟

 

شما می توانید پاسخ سوالات خود را با دریافت مشاوره ی رایگان روانشناسی کودک از طریق لینک زیر بدست آورید.

مشاوره رایگان روانشناسی کودک تک

نظرات کاربران
کاربر گرامی شما اولین فردی باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید