کشف استعداد در کودکان
8 آذر 1397 0 544

کشف استعداد در کودکان

خوشبختانه برای کشف استعدادهای فرزندتان نیازی به انجام تست های پیچیده نیست. کافی است تا قوه تخیل او را راه بیندازید و او را هیجان زده کنید تا کارهایی که می تواند به خوبی انجام دهد را بدون اینکه به شما بگوید انجام دهد. شما فقط کافی است که تماشا کنید. برای کشف استعدادهای فرزندتان با کودک تک همراه شوید...

جنیفر فاکس مدیر سابق مدرسه و  نویسنده ی کتاب "توانایی های فرزند شما:کشف، پرورش و استفاده از آنها" می گوید:

والدین می خواهند تا فرزندان خود را از روش های مختلف به موفقیت برسانند و کودکان بیشتر از هر چیز می خواهند تا بزرگترهای خود را راضی نگه دارند. همین دلیل است که کودک برای مدت طولانی می تواند کاری را انجام دهد که دوست ندارد. (زیرا این کار را بخاطر راضی شدن والدین انجام می دهند و نه علاقه شخصی خود).

طبق گفته فاکس، این چرخه باعث می شود که استعدادهای ذاتی و علاقه ی های شخصی کودک پرورش نیابد. برای پرورش استعدادهای ذاتی کودک؛ والدین باید به کارهای کودک دقت کنند که برای رضایت کسی انجام داده نمی شود و صرفا بر مبنای علاقه شکل گرفته است.

در اینجا، 5 روش برای کشف و پرورش استعدادهای طبیعی فرزند شما بیان شده است:

بازی کردن او را تماشا کنید

آیا کودک شما به طور طبیعی علاقه به بازی های انفرادی دارد یا بازی های گروهی؟ آیا او دوست دارد که مرتب راه برود یا آرام و بی صدا یکجا بنشیند؟ کدام یک از وسایل را ترجیح می دهد و اول به سراغ آن می رود: بوم نقاشی، آیپد یا یک اسکوتر؟ مشاهده انتخاب فرزندانتان به شما کمک می کند که یک ایده کلی از استعدادهای خفته آنها بدست آورید.

به او حق انتخاب های واقعی بدهید

این مسئله قابل درک است که شما می خواهید فرزندتان در موسیقی موفق شود بنابراین او را به یادگیری پیانو ترغیب می کنید و به کلاس های آموزشی پیانو می فرستید. اما آیا واقعا پیانو توانایی و علاقه کودک شما نیز هست؟ اگر او در مضراب زدن، نواختن و خوانندگی استعداد بیشتر (و یا حتی لحظات شادتری) داشته باشد، چطور؟ و یا حتی اگر او فقط از شنیدن موسیقی لذت ببرد، چطور؟

فاکس می گوید، بچه ها همانی می شوند که هستند نه آنکه شما می خواهید از آنها بسازید.نکته ی کلیدی اینجاست که به کودک خود اجازه کشف زوایای مختلف یک فعالیت را بدهید و ببینید چه چیزی واقعا توجه او را به خود جلب می کند.

اگر فکر می کنید که کودک شما به پیانو علاقه دارد؛ آموزش پیانو را شروع کنید ولی به آنها بگویید که اگر بعد از شش ماه از این کار لذت نمی برند؛ می توانند یک ابزار موسیقی دیگر را امتحان کنند یا کلا فعالیت دیگری انجام دهند.

به علائق او اعتبار ببخشید

شما ممکن است که بازی های ویدئویی را وقت تلف کردن بدانید، اما اگر کودک شما به گرافیک، انیمیشن،  داستان سرایی و حل مسئله علاقه مند باشد، استعداد ذاتی اش با این بازیها تقویت می شود.

والدین اغلب در تربیت کودک خود، فعالیت ها را به دسته های بزرگ، تقسیم بندی می کنند که همین امر موجب فراموش شدن جزئیات می شود.

به جای انتقاد از مهارت های فرزند خود، آنها را با گفتن "وای متوجه شدم خیلی به بازی ویدئویی علاقه مندی و واقعا هم خوب بازی می کنی" تائید کنید. گفتن این مسئله که بازی کردن فقط اتلاف وقت است فقط منجر به بی میلی او به توانایی و علایقش خواهد شد.

مقاله تاثیر بازی های ویدئویی بر کودکان را از دست ندهید.

تشویق کردن

اگر فرزند شما از مدرسه به خانه بیاید و دفتر خود را باز کند و بجای انجام تکالیف مدرسه، شروع به نوشتن یک داستان کوتاه (فقط برای سرگرمی) کند، ممکن است عصبانی شوید. اما اگر شروع به مشاهده کارتون می کرد چطور؟ یا شروع به حل کردن جدول و معما؟ اگر وقت خود را برای یک پازل صرف می کرد، چطور؟.

کار او (نوشتن داستان) را بیشتر از قبل تشویق کنید. علاقه به نوشتن و نوشتن آنچه که به آن علاقه دارد، توأمان هستند. زمانی که کودک تصور کند محدود شده است، دیگر خود استعدادهای خود را به صورت خلاقانه بروز نمی دهد.

خودتان را فراموش کنید

اگر فرزندتان از کاری که شما از آن خواستید متنفر بود یا به آن علاقه مند بود؛ این واکنش نسبت به شما نیست و اصلا در برابر شما نیست. به خاطر داشته باشید که علایق، تعصبات و پیشفرض های خود را کنار بگذارید. اگر در یک حوزه کودک خود را علاقمند نیافتید، از خود بپرسید " چطور می شود اگر فرزند من پیانو زدن را یاد نگیرد؟" یا اگر بجای موسیقی به دنبال چیزهای دیگر برود زندگی او چطور خواهد شد؟"  به احتمال زیاد؛ عواقب آنها ارزش نگرانی های شما را ندارد.

 

همه چیز به این مسئله برمی گردد که کودک حق انتخاب داشته باشد و آزادی کافی و شجاعت لازم برای انتخاب را نیز داشته باشد.با این شرایط کودکان انتخاب های خوبی خواهند داشت.

 

منبع : rfdtv.com

 

بیشتر بدانید


تربیت کودک

16رفتار که نشان می دهد شما والدین خوبی نیستید

چگونه به کودکان خود انگیزه بدهیم؟

چگونه والدینی مثبت برای کودکمان باشیم؟

با دروغگویی فرزندم چه کنم؟

نظرات کاربران
کاربر گرامی شما اولین فردی باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید