در مقابل لجبازی و نافرمانی کودک چگونه برخورد کنیم؟
2 دی 1397 0 303

در مقابل لجبازی و نافرمانی کودک چگونه برخورد کنیم؟

نافرمانی عمدی زمانی رخ می دهد که کودک متوجه سرپیچی وعواقب کاری که انجام می دهد هست، اما یک تصمیم آگاهانه برای نقض قوانین گرفته است. طبق نظر دکتر پاتریشیا (Patricia M. McCormack)  که در مقاله ای در مارس 2001 در مجله " Today’s Catholic Teacher" منتشر نمود، کودکی که عمدا اقدام به سرپیچی از دستورات می نماید؛ احتمالا احساس عدم قدرت یا عدم امنیت می کند. نافرمانی به هر دلیل که باشد، تادیب کردن آن ، کلید اصلی در جلوگیری از پیشرفت این رفتار غلط است. اینکه چه مقدار کودک شما نیاز به برخورد و تادیب دارد، به سن کودک و خودِ عملِ انجام شده بستگی دارد. برای دانستن راههای تربیت کودک در برابر لجبازی و نافرمانی با کودک تک همراه شوید...

گام اول

زمانی که کودک عمدا یک کار اشتباه را انجام می دهد؛ خونسردی خود را حفظ کنید. خشم شما موجب خشمگین تر شدن کودک و در نتیجه موجب نافرمانی و مبارزه طلبی های بعدی او می شود. در زمان بحث درباره ی نافرمانی کودک، با احترام صحبت کنید و به او فرصت دهید تا دلیل رفتار خود را توضیح دهد.

عصبانی شدن در برابر نافرمانی عمدی کودک

گام دوم

اجازه دهید تا عواقب طبیعی رفتار خود را مشاهده کند و بداند که نافرمانی با پیامدهای منفی همراه است. به عنوان مثال اگر کودک از آوردن دوچرخه به داخل پارکینگ امتناع می کند؛ اجازه دهید تا طعم عواقب طبیعی آن را بچشد. در این مثال دوچرخه ممکن است پوسیده و یا دزدیده شود که در این صورت کودک بدون دوچرخه خواهد ماند. یادگیری از طریق تجربه ی شخصی یکی از راههای موثر در مجازات نافرمانی کودکان است.

آیا کودک شما لوس است؟ از عواقب لوس کردن کودک آگاهید؟ مقاله تاثیرات طولانی مدت لوس کردن کودکان را از دست ندهید.

گام سوم

عواقب یک کار را برای کودک توضیح دهید و در صورتی که آشکارا در برابر آن نافرمانی کرد،  امتیازاتی را از او بگیرید. برای مثال، شما به طور شفاف به کودک توضیح می دهید که از او انتظار دارید در زمان شام در خانه باشد و زمانی که او را برای شما صدا می کنید، آماده باشد. در صورتی که این کار را انجام ندهد، برای دو روز اجازه ندارد تا قبل از شام برای بازی به بیرون از خانه برود. حال اگر کودک از این دستور سرپیچی کرد و برای شام منزل نبود؛ برای دو روز او را از بازی در بیرون از خانه محروم کنید. این کار به کودک یاد می دهد که چند دقیقه بیشتر بازی کردن؛ ارزش آن را ندارد که دو روز از بازی در بیرون از خانه محروم شود.

گرفتن امتیاز از کودک در برابر اشتباه

گام چهارم

تهدید توخالی و بدون عمل نکنید. در مورد عواقبی که به کودک هشدار می دهید، از قبل فکر کنید. برای مثال اگر کودک، بیش از حدِمشخص شده در بیرون از خانه بازی کرد، نگویید "هرگز نمی گذارم بیرون از خانه بازی کنی". در صورتی که چنین عواقبی را به کودک خود هشدار دادید،  یا خود را آماده کنید که نگذارید هرگز بیرون از خانه بازی کند (!) یا  این احتمال را بپذیرید که او باور کند تهدیدهای شما همیشه پوچ و توخالی است.

گام پنجم

مجازات و تنبیه را نسبت به عمل انجام شده، تنظیم کنید.  اگر امتیازاتی را برای تنبیه از او میگیرد؛ مطمئن شوید که متناسب با عمل او است و بیش از حد سختگیری نکرده اید زیرا کودک در این شرایط احساس می کند که شما غیرمنصفانه با او برخورد می کنید. برای مثال اگر به کودک می گویید که می تواند به خانه ی دوستش در همین خیابان برود و تا ساعت 5 به خانه برگردد، اگر یک ساعت تاخیر داشت، به مدت یکماه او را از بیرون رفتن منع نکنید.

تنبیه و مجازات های طولانی موجب بدتر شدن رفتارهای او می شود زیرا حس میکند چیزی برای از دست دادن ندارد زیرا یک امتیاز را برای مدت طولانی از دست داده است و برای دفعه ی بعد این عمل را با نافرمانی بیشتری انجام خواهد داد.

منبع مقاله لاتین : livestrong.com

پیشنهاد ما به شما:  چگونه با کودکان لوس و بی تربیت برخورد کنیم؟ 

 

بیشتر بدانید


تربیت کودک

16رفتار که نشان می دهد شما والدین خوبی نیستید

چگونه به کودکان خود انگیزه بدهیم؟

چگونه والدینی مثبت برای کودکمان باشیم؟

با دروغگویی فرزندم چه کنم؟

نظرات کاربران
کاربر گرامی شما اولین فردی باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید