آموزش عادات بهداشتی به کودکان از طریق بازی
16 دی 1397 0 1389

آموزش عادات بهداشتی به کودکان از طریق بازی

کودکان به طور معمول به امور بهداشت شخصی بی اهمیت هستند. مرکز کنترل و پیشگیری بیماریها (CDC) به اهمیت رعایت بهداشت مناسب، بویژه در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا ،یعنی زمانی که بیماری ها از طریق دستان آلوده و سرفه منتقل می شوند، اشاره می کند. بنابراین عادات بهداشتی باید در خانه و مدرسه آموزش داده شود. آموزش عادات بهداشتی را با بازی همراه کنید تا اثربخشی طولانی مدت بر کودکان داشته باشد. کودکان چه در مدرسه و چه در خانه می بایست عادات بهداشتی را یاد بگیرند و راه صحیح شستشو؛ تمیز کردن و بهداشتی زندگی کردن را یاد بگیرند.

دستان اکلیلی

اکثر کودکان دستان خود را به سرعت زیر آب می شویند ، البته اگر بشویند! اما دستان باید توسط صابون های آنتی باکتریال به مدت 15 تا 20 ثانیه به خوبی شسته و سپس آبکشی شوند. برای آموزش این مورد به کودک، دستان کودک را اکلیلی کنید و یک مسابقه به راه بیندازید و به او بگویید که با آب و صابون همه ی اکلیل ها را از دستانش بشوید. از آنجایی که اکلیل خاصیت چسبندگی دارد، 30 ثانیه طول می کشد تا کاملا پاک شود. سپس برای کودکتان توضیح دهید که میکروب ها نیز مانند اکلیل دیر از دست پاک می شوند و او باید دست خود را به همین صورت بشوید. شستن دستها می تواند به طور موثری مانع از گسترش و انتشار میکروب ها شود.

آموزش شستن دست به کودکان- دست اکلیلی

انتقال میکروب

به کودکان نحوه ی انتشار میکروب ها را نشان دهید. وانمود کنید که عطسه می کنید و سپس دستان خود را آغشته به یک رنگ قابل شستشو کنید. سپس به کار خود برگردید و اشیائی که در فعالیت های روزمره از آنها استفاده می کنید را رنگی کنید. کودک نحوه ی انتقال میکروب به اشیاء را مشاهده خواهد کرد. بعد از بازی از کودک بخواهید همه ی جاهایی از خانه که میکروبی شده است را پیدا کند و بشمارد.

بازی های تطابق دادن

شما می توانید از بازی های تطبیقی برای آموزش بهداشت شخصی کودک استفاده کنید. در یک سری از کارتها نقاشی صابون، خمیردندان، مسواک، ناخن گیر و دهانشویه بکشید . سپس در مجموعه ای دیگر از کارتها نقاشی دست، ناخن، دهان و دندان نقاشی بکشید. (می توانید تصاویر را با کمک کودک از مجله ها و روزنامه ها بچینید و بچسبانید). سپس کارتها را بهم بزنید و از کودک بخواهید تا کارتهای وسایل بهداشتی را با اعضا بدن تطبیق دهد.

مقاله ی پیشنهادی ما 7 روش که مسواک زدن را برای کودکانتان تبدیل به سرگرمی کنید

عادات خوب، عادات بد

با طراحی یک بازی می توانید عادات خوب و بد بهداشتی را به کودک آموزش دهید. در قطعات مختلف کاغذ، 10 عادت بهداشتی خوب مانند کشیدن نخ دندان در هر شب؛  دستمال گرفتن جلو بینی و دهان در زمان سرفه کردن؛ شستن دستها به مدت 20 ثانیه و غیره را بنویسید. در 10 قطعه کاغذ دیگر 10 عادت بهداشتی بد را بنویسید. همه ی کاغذها را درون یک کلاه بریزید و هم بزنید. کودک می تواند یکی از کاغذها را بردارد و بلافاصله بگوید که این عادت بهداشتی خوب است یا عادت بهداشتی بد.

پانتومیم های بهداشتی

به کودکان کمک کنید تا با دوستانشان پانتومیم هایی درباره عادات بهداشتی بازی کنند. یکی از کودکان، یکی از عادات بهداشتی مانند شانه کرده موها؛ مسواک زدن،  عطسه کردن در آستین و یا دوش گرفتن را اجرا می کند. سپس سایر کودکان عادت بهداشتی را حدس می زنند. سپس شما درباره ی نحوه صحیح انجام آن عادت بهداشتی با آنها صحبت کنید.

پانتومیم بهداشتی برای کودکان

منبع مقاله لاتین : livestrong.com

 آموزش نکات بهداشتی به فرزندتان را از همان سنین اولیه کودکی آغاز کنید تا در طول زندگی خود از مزایای آن بهره ببرد. مقاله بهداشت کودک را از دست ندهید.


بیشتر بدانید


بهداشت کودک

عفونت دستگاه ادراری در کودکان

7 روش که مسواک زدن را برای کودکانتان تبدیل به سرگرمی کنید

چگونه می توان عفونت گوش کودکان را تشخیص داد؟

نظرات کاربران
کاربر گرامی شما اولین فردی باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید