چگونه مرگ را برای کودکان توضیح دهیم؟
9 بهمن 1397 0 161

چگونه مرگ را برای کودکان توضیح دهیم؟

از دست دادن پدربزرگ و یا مادربزرگ معمولا اولین تجربه ای است که کودکان با مرگ یکی از اعضای خانواده مواجه می شوند. برخی کودکان ممکن است این مسئله را قبلا برای اعضای دورتر خانواده تجربه کرده باشند ولی برخی کودکان ممکن است هیچ درکی از مرگ نداشته باشند.

این مسئله می تواند بخصوص برای کودکانی که یک رابطه نزدیک با مادربزرگ و یا پدربزرگ خود داشته اند؛ دشوار باشد. خوشبختانه راههایی وجود دارد که می توانید به کودکانی که یکی از اعضای خانواده را از دست داده اند، کمک کنید. برای دانستن آنها با کودک تک همراه شوید...

گام اول:

به زبان ساده مرگ را به صورت بیولوژیکی توضیح دهید.  اگر شما از عباراتی مانند : " مادر بزرگ خیلی مریض بود و به بیمارستان رفت و دیگر برنمی گردد." استفاده کنید؛ ترس و اضطراب کودک را افزایش می دهید . او ممکن است برای همیشه از بیمارستان و یا حتی به مطب دکتر رفتن بترسد؛ به این دلیل که فکر می کند ممکن است بمیرد.

با توجه به پیشنهاد سایت مشاوره Kids Healthy، پیشنهاد می شود که مرگ را به صورتِ وضعیتی که بدن از کار می افتد؛ توضیح دهید. به عنوان مثال : "قلب مادر بزرگ دچار مشکل شده بود و از حرکت ایستاد" . و یا مادر بزرگ خیلی بیمار بود و بدن او دیگر نمی توانست کار کند.

پبشنهاد ما به شما : مقاله درمان عملی ترس و اضطراب کودکان را از دست ندهید

گام دوم:

به کودکان توضیح دهید که مرگ دائمی است. کودکان کم سن، در درک این مسئله ناتوان هستند ولی کودکان در سن مدرسه، راحت تر این موضوع را هضم می کنند. سایت Athealth.com پیشنهاد می کند که از کلمات و عبارات مناسب با سن کودک استفاده نمایید. این توضیح به همراه عبارات بیولوژیکی ساده ، می تواند این نگرانی را که مادربزرگ دیگر قادر به نفس کشیدن در تابوت نیست و یا در زیر خاک به آرامی خوابیده است را برای او قابل درک کند.

گام سوم:

با کودک درباره ی احساساتش صحبت کنید. همچنین؛ به او این اطمینان را بدهید که ناراحتی او از رفتن مادربزرگش و یا عصبانیت او از اینکه دیگر مادربزرگ خود را نمی بیند؛ طبیعی است. این کار به مراتب بهتر از آن است که جلوی احساسات کودک را بگیرید و به او بگویید : " پسر قوی ای باش و گریه نکن" . به کودک اجازه دهید تا احساسات خود را بروز دهد.

چگونه می توان روانشناس کودک خود بود ؟

گام چهارم:

اجازه دهید که کودک در مراسم تشیع جنازه و یا هر نوع مراسم دیگری شرکت کند. این کار به او فرصتی می دهد که با مادربزرگ خود خداحافظی کند. اگر او مایل به شرکت در مراسم رسمی تشیع جنازه نیست؛ او را مجبور به این کار نکنید و یک مراسم خصوصی برای خداحافظی او با مادربزرگش ترتیب دهید.

گام پنجم:

کودک خود را تشویق کنید تا درباره ی خاطرات شیرین خود با مادربزرگش صحبت کند. شما می توانید داستان های مورد علاقه او را تعریف کنید. آلبوم را ورق بزنید و یا ویدئوهای خانوادگی را با هم مشاهده کنید. این کار به او یاد می دهد تا خاطرات مثبت خود را در زمان های غم و اندوه به خاطر بیاورد.

نکته:

مرگ مادربزرگ ممکن است باعث شود تا سوالاتی از قبیل : " آیا مادر و پدر هم زود می میرند؟" یا " آیا من هم مریض می شوم و می میرم؟" به ذهن کودک خطور کند. به کودکان توضیح دهید که اکثر افراد تا زمانی که خیلی پیر شوند و یا خیلی مریض شوند؛ نمی میرند.

اخطار: به فرزندان خود بیاموزید که در زمان توضیح دادن مسئله مرگ به کودکان کوچکتر، از عبارات ساده و صحیح استفاده کنند. اگر به آنها گفته شود که مادربزرگ شما برای همیشه خوابیده است و یا به یک سفر همیشگی رفته است؛ موجب ترس و اضطراب کودکان می شود . کودکان و نوجوانان به معنای واقعی کلمات توجه می کنند به همین دلیل ممکن است از رفتن به رختخواب یا رفتن به سفر بترسند به این دلیل که فکر می کنند هرگز برنخواهد گشت.

منبع مقاله لاتین: .livestrong.com

 


بیشتر بدانید


7 راهکار برای اصلاح تربیت غلط کودکان

16رفتار که نشان می دهد شما والدین خوبی نیستید

راه حل صد درصد عملی برای درمان ترس و اضطراب کودکان

روانشناس کودک خود باشید!

نظرات کاربران
کاربر گرامی شما اولین فردی باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید