از رده بندی سنی بازیهای رایانه ای چه می دانید؟
28 بهمن 1397 0 1066

از رده بندی سنی بازیهای رایانه ای چه می دانید؟

امروزه بازی های ویدئویی اکثر کودکان را در هر سنی به خود مشغول کرده اند. کودکان و نوجوانان اکثر وقت خود را به بازی با کنسول، بازی های کامپیوتری و یا موبایل و تبلت می گذرانند. اما آیا این بازی ها مناسب سن کودک شما هستند؟ آیا رده بندی ای وجود دارد که مشخص کند چه بازی ای مناسب سن کودک شماست؟ برخی بازی ها می توانند قدرت تفکر استراتژیک کودک شما را افزایش بدهند ولی برخی ممکن است موجب پرخاشگری و یا آشفته شدن ذهن آنها شود. کودک تک در این مقاله قصد دارد تا انواع رده بندی بازی ها را معرفی نماید.

برخی از بازی و سرگرمی کودکان موجب افزایش هماهنگی بین چشم و دست آنها می شود و می تواند برخی مشکلات مهارتی آنها را برطرف نماید. برخی بازی های ویدئویی نیز که مستلزم جابجایی و حرکت فیزیکی هستند؛ موجب تحرک کودک می شود (البته نه به اندازه ی بازی های بیرون از خانه و یا ورزش کردن). برخی بازی ها هیچ مزیتی ندارند و برعکس بازی های خشونت آمیز موجب افزایش رفتارهای تهاجمی کودکان می شوند و به هیچ وجه مناسب کودک نیستند.

آکادمی پزشکی اطفال آمریکا (AAP) پیشنهاد می کند که برای کودکان و نوجوانان 5-18 سال؛ برای بازی های ویدئویی از هر نوع، محدودیت زمانی در نظر بگیرید که شامل زمان بازی کردن با کنسول؛ تبلت و یا گوشی های هوشمند است. استفاده از این نوع بازی ها نباید خواب کافی و یا فعالیت فیزیکی آنها را تحت تاثیر قرار بدهد و جایگزین آنها بشود.

رده بندی بین المللی بازی های رایانه ای : ESRB

باید مطمئن شوید که گروه سنی، بازی مناسب با سن کودک شماست. اغلب بازی های ویدئویی توسط بنیاد ESRB (یکی از مهم‌ترین سازمان های رده‌بندی سنی بازی‌های رایانه‌ای در آمریکا که در سال 1994تاسیس شد ) امتیازدهی شده اند. رده بندی های این سازمان عبارتند از:

نشان

مخفف

توضیح

مناسب برای سن

گروه سنی خردسال

خردسالان

(EC)

این بازی برای افراد بالای ۳ سال توصیه می‌شود. این بازی‌ها بسیار ساده هستند و خشونتی در آن‌ها دیده نمی‌شود .

۳ و بالاتر

 

همه سنین

همه (E)

برای همه ی سنین مناسب هستند. آنها به ندرت دارای کمی خشونت هستند. قبل از نامگذاری این نشان به E، با حروف K-A (کودک تا بزرگسال)شناخته می شد.

کودک تا بزرگسال

بالای ده سال

همه ۱۰+(+E10)

این بازی‌ها برای افراد بالای ۱۰ سال توصیه می‌شود. این درجه‌بندی برای بازی‌هایی به کار می‌رود که حاوی خشونت هستند اما نه به اندازه ی رتبه بندی بعدی که برای نوجوانان است.

۱۰ و بالاتر

نوجوانان

(T)

این بازی برای افراد بالای ۱۳ سال توصیه می‌شود. این بازی‌ها حاوی خشونت تا حد متوسط ( حاوی مقادیر اندکی خون)، اصطلاحات زبانی اندک تا متوسط، محتوای جنسی و شوخی زننده می باشند.

۱۳ و بالاتر

 

نشان

مخفف

توضیح

مناسب برای سن

گروه سنی بالغ

جوانان (M)

این بازی‌ها برای افراد بالای ۱۷ سال توصیه می‌شوند. این بازی‌ها حاوی خشونت زیاد (خون؛ تصاویر مرگ و قطع شدن اعضا)، محتوا و صحنه های جنسی،نیمه برهنگی یا لحن بسیار خشن و زننده هستند .

۱۷ و بالاتر

گروه سنی بزرگسال

فقط بزرگسالان(AO)

این بازی‌ها فقط مناسب افراد بالای ۱۸ سال هستند. اینگونه بازی‌ها شامل محتوا و صحنه های جنسی، برهنگی، خشونت بیش از اندازه و یا قمار با پول واقعی هستند.

۱۸ و بالاتر

 

⚠ بازی هایی که با حرف "M" و یا “AO” نمایش داده شده اند برای افراد بزرگسال مناسب هستند و حاوی صحنه های بسیار خشن ،عبارات توهین آمیز، مصرف الکل و مخدر و صحنه های جنسی هستند.

بنابراین حتما در زمان دانلود بازی از اینترنت و یا نصب اپلیکیشن از پلی استور (گوگل پلی)؛ به رده بندی سنی بازی توجه نمایید تا از  تاثیرات نامطلوب و جبران ناپذیر آن بر روی کودکان و نوجوانان جلوگیری نمایید.

رده بندی سنی بازی های رایانه ای در ایران :  ESRA

در سال 1388، رده بندی سنی بازی ها زیر نظر بنیاد ملی بازیهای رایانه ای آغاز به کار کرد.این سازمان بازی ها را بر اساس دیدگاه های روانشناسی، جامعه شناسی و علوم و معارف اسلامی مورد بازبینی قرار داد و محتواهای آسیب رسان شامل ترس، خشونت، نقض ارزش های دینی، نابهنجارهای اجتماعی، محرک های جنسی، مواد مخدر، مشروبات الکلی و دخانیات و قمار را شناسایی نمود.

این نظام رتبه بندی بازی های رایانه ای در ایران ESRA (مخفف Entertainment Software Rating Association) نام گرفت.

رتبه بندی ESRA

رده های سنی ESRA به 5 دسته اصلی که شامل رده های +3، +7، +12، +15 و +18 می باشد، تقسیم شده اند. این رده های سنی بر اساس خصوصیات جسمی-حرکتی، خصوصیات عقلی-ذهنی، خصوصیات عاطفی و اجتماعی که در گروه های سنی متفاوت است، دسته بندی شده است. این نظام، بازی های رایانه ای و کنسول را مورد ارزیابی قرار می دهد و همانطور که از نام آن ها مشخص است برای یک گروه سنی خاص مناسب هستند. 

نمایش رده سنی بازی در esra

در صورتی که می خواهید از محتوای بازیهای رایانه ای فرزندتان مطمئن شوید می توانید به وب سایت رسمی اسرا مراجعه نموده و رده ی سنی مورد نظر را انتخاب نمایید. بازی های مناسب برای کودک، مطابق با سن او پیشنهاد می شود و میزان ترس، خشونت؛ ناهنجاری های اجتماعی؛ دخانیات؛ مهارت بازی و یاس و نامیدی حاکم بر هر بازی مشخص می شود. شما می توانید ژانر بازی و موضوع اصلی داستان را نیز در این سایت بخوانید تا بتوانید قبل از خرید و یا دانلود هر بازی، اطلاعات جامعی از تاثیرات آن بر روی فرزند خود داشته باشید. هنگام خرید دی وی دی بازی ، به رده‌سنی ESRA مشخص شده بر روی بسته بازی دقت نمایید.

مطمئن شوید که فرزندتان گزینه های جذاب دیگری نیز بجز بازی های ویدئویی دارد: ورزش ، فعالیت، شانس دوست شدن با افراد جدید در جامعه و زمانی برای خلاق بودن...

 

منابع: 

kidshealth.org

wikipedia.org

esra.org.ir

 


بیشتر بدانید:


تبلت برای کودکان، مفید یا مضر؟

آیا بازی های کامپیوتری برای کودکان ضرر دارد؟

کاردستی های باورنکردنی با حلقه دستمال توالت

5 کاردستی پاییزی برای کودکان

نظرات کاربران
کاربر گرامی شما اولین فردی باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید