سرخک چیست؟ علائم و درمان
19 اسفند 1397 0 615

سرخک چیست؟ علائم و درمان

سرخک یک عفونت تنفسی بسیار واگیردار است. این بیماری باعث بروز بثورات جلدی و علائم شبیه آنفولانزا می شود. با توجه به واکسیناسیون گسترده، شیوع و گسترش سرخک در برخی کشورها به شدت کم شده است. اما میلیون ها کودک در سراسر جهان به طور سالانه به سرخک مبتلا می شوند.

سرخک (برخی به آن سرخجه می گویند) توسط یک ویروس ایجاد می شود بنابراین درمان دارویی برای آن وجود ندارد. ویروس باید دوره ی خود را در بدن بگذراند. کودکی که به سرخک مبتلا می شود باید مقدار زیادی مایعات بنوشد. کودک باید در این مدت در خانه استراحت کند و به مدرسه یا مهدکودک نرود تا از انتشار عفونت جلوگیری نماید. برای دانستن نشانه ها و علائم سرخک، درمان و واکسیناسیون آن با کودک تک همراه شوید...

نشانه ها و علائم سرخک چیست؟

اولین نشانه های سرخک معمولا سرفه خشک و کوتاه، آبریزش بینی، تب بالا و قرمزی چشم است. کودکان همچنین ممکن است نقاط قرمز کوچک با مراکز آبی و سفید در داخل دهان قبل از شروع بثورات جلدی داشته باشند.

بثورات جلدی 3-5 روز بعد از شروع علائم، آغاز می شوند که گاهی اوقات با تب بسیار بالا یعنی 104 درجه فارنهایت (°40C) همراه می شوند.
بثورات قرمز یا قرمز مایل به قهوه ای معمولا به صورت لکه های قرمز صاف در پیشانی نمایان می شوند. سپس به بقیه صورت گسترش می یابد، پس از آن گردن و بازوها را درگیر می کند و تا  پاها گسترش می یابد.تب و بثورات جلدی چند روز بعد از بین می روند.

آیا سرخک واگیردار است؟

بله سرخک بسیار واگیردار است. در حقیقت از هر 10 نفر که واکسن نزده اند و به یک بیمار نزدیک می شوند؛ 9 نفر آنها به سرخک مبتلا می شود.

افراد چگونه سرخک می گیرند؟

ویروس سرخک زمانی که افراد تنفس می کنند و یا مستقیما با مایعات آلوده به ویروس تماس پیدا می کنند؛ منتقل می شود. این انتقال می تواند در زمان انتشار قطرات ریز در هوا در زمان سرفه و عطسه اتفاق بیفتد.  فردی که با ویروس یا فرد آلوده در تماس است معمولا 7-14 روز بعد علائم بیماری را در خود مشاهده می کند.

افراد مبتلا به سرخک، 4 روز قبل از بروز بثورات جلدی و 4 روز بعد از آن می توانند بیماری را منتقل کنند. زمانی که کودک علائم  تب، آبریزش بینی و سرفه دارد، بیشترین احتمال انتقال بیماری وجود دارد. افرادی که سیستم ایمنی آنها ضعیف است (مانند بیماران HIV) تا زمان بهبود کامل، ویروس را منتشر می کنند.

سرخک چگونه درمان می شود؟

هیچ درمان دارویی مشخصی برای سرخک وجود ندارد. برای کنترل و بهبود علائم آن می توانید:

-به کودک مقدار زیادی مایعات بدهید.

-کودک را به استراحت اضافه تشویق کنید.

- در صورتی که تب کودک بالا رفته است، از داروهای تب بر غیر-آسپیرین مانند استامینوفن و ایبوپروفن استفاده کنید. هرگز از آسپیرین برای بیماری های ویروسی استفاده نکنید 

درمان سرخک

کودکانی که مبتلا به سرخک می شوند باید توسط پزشک معاینه شوند؛ در برخی موارد سرخک می تواند به مشکلات دیگر منجر شود از جمله:

- عفونت گوش

- خروسک

- اسهال

- ذات الریه

- آنسفالیت (تحریک و تورم مغز)

کودکان باید تا 4 روز بعد از بروز بثورات جلدی از سایر کودکان دور بمانند. در افرادی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند؛ می بایست تا زمان بهبود کامل و برطرف شدن کامل علائم از نزدیک شدن به سایر افراد اجتناب کنند.

سرخک چه مدت زمانی در بدن باقی می ماند؟

عفونت سرخک می تواند چندین هفته در بدن باقی بماند. علائم معمولا 7-14 روز بعد از مواجهه با ویروس آغاز شود.

آیا می توان از ابتلا به سرخک پیشگیری کرد؟

بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به سرخک واکسیناسیون است.برای اکثر کودکان واکسن سرخک-سرخجه در بین ماههای 12 تا 15 دریافت و مجدد در سن 4 تا 6 سالگی تکرار می شود. زمانبندی صحیح در انجام واکسیناسیون اهمیت بالایی دارد. افراد در خطر (مانند کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند) نمی توانند واکسن دریافت کنند.

مسئله زمانبندی و به موقع زدن واکسن بسیار حائز اهمیت است. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، (بسته به توان سیستم ایمنی شان) نمی توانند واکسن دریافت کنند.

مانند همه ی زمانبندی های واکسیناسیون؛ استثنائاتی نیز وجود دارد. در صورتی که قبل از 6 ماهگی فرزندتان؛ کشور را ترک می کنید؛ با پزشک خود در این رابطه مشورت کنید.

واکسن سرخک

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر کودک شما علائم سرخک را دارد به پزشک مراجعه کنید . همچنین اگر کودک نزدیک به یک فرد مبتلا به سرخک بوده است؛ به پزشک مراجعه کنید بویژه اگر شرایط زیر را دارد:

- کودک شما نوزاد است.

- داروهایی مصرف می کند که تضعیف کننده ی سیستم ایمنی هستند (مانند شیمی درمانی).

- بیماری هایی نظیر سل، سرطان و یا بیماری های نقص سیستم ایمنی دارد.

قبل از آن که واکسن سرخک مصرف شود در ایالات متحده ی آمریکا سالانه:

- بیش از 500.000 نفر به این بیماری مبتلا می شدند.

- حدود 500 نفر جان خود را در اثر این بیماری از دست می دادند.

- حدود 4000 نفر دچار آنسفالی می شدند.

واکسیناسیون گسترده باعث شد تا سرخک در ایالات متحده  به یک بیماری نادر تبدیل شود.

افرادی که در معرض سرخک هستند:

- نوزادانی که هنوز به سن دریافت واکسن سرخک نرسیده اند.

- افراد باردار

- افرادی با تغذیه ی نامناسب و سیستم ایمنی ضعیف

-پزشکان می توانند به افرادی که در معرض این ویروس بوده اند؛ آنتی بادی سرخک (به آن ایمونوگلوبین می گویند) تزریق کنند. این آنتی بادی بویژه بعد از 6 روز تماس(با ویروس) می تواند موثر باشد. آنتی بادی می تواند از بروز سرخک جلوگیری کند  یا علائم آن را کاهش دهد.

واکسن سرخک می تواند به زنان غیرباردار و افرادی که در گروه خطر نیستند (بیماری های مانند ایدز ندارند و سیستم ایمنی آنها در اثر دارو تضعیف نشده است)؛ 72 ساعت بعد از مواجهه با ویروس تزریق شود.

هرگز از آسپیرین برای بیماری های ویروسی کودک (مانند سرخک، آنفولانزا، آبله مرغان و ..)  استفاده نکنید زیرا این کار می تواند موجب بروز سندرم ری (Reye syndrome)  شود.این سندرم نوعی بیماری عملکردی مغزی پیشرونده است که می تواند منجر به تشنج، کما و مرگ کودک شود.

منبع مقاله لاتین : kidshealth.org


بیشتر بخوانید


آموزش عادات بهداشتی به کودکان از طریق بازی

آزمایش خون کودکان | تفسیر آزمایش خون کودکان

عفونت دستگاه ادراری در کودکان

تفاوت آلرژی ، سرماخوردگی و آنفولانزا را بدانید

نظرات کاربران
کاربر گرامی شما اولین فردی باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید