بازی های مخصوص کودکان یک تا شش ماه
10 تیر 1398 0 531

بازی های مخصوص کودکان یک تا شش ماه

"تقویت هوش" از مهمترین نتایجِ بازی با کودکان است. آنها با به کارگیری حواس خود ، دیدن و شنیدن و چشیدن ،  هنگام بازی ،  توانایی تشخیص رنگ ها ، وزن اجسام و اندازه آنها را فرامی گیرند. از این رو رفته رفته قدرت استدلال و منطق در آنها افزایش می یابد. به همین جهت اسباب بازی های کودک در پرورش استعداد و توانایی های او نقش زیادی دارد . انتخاب نوع اسباب بازی با توجه به سن کودک نکته ای مهم تلقی میشود. اگر قصد آشنایی با اسباب بازی و بازی هایِ کودکانِ زیرِ یک سال را دارید با کودک تک همراه شوید و مقاله زیر را از دست ندهید.

 

کودکان زیر یک سال ، اغلب به دنبال کشف اشیاء هستند. از اشکال جذاب و حتی رنگهای روشن لذت میبرند. برای شناخت نوع اجسام ، آن را وارد دهان خود کرده و با این روش آن را لمس میکنند. به همین جهت اسباب بازی های کودکانِ زیرِ شش ماه کمی متفاوت تر میباشد.

به عنوان مثال "دندانی نوزاد" وسیله ای مناسب برای ماساژ لثه ها است که دردِ رویشِ دندان را برای نوزاد، التیام میبخشد. این وسیله به راحتی در دست او جای میگیرد و علاوه بر افزایش قدرت نگهداری اجسام ، به عنوان یک سرگرمیِ دلچسب برای او تلقی میشود.

 

اسباب بازی های کودکان یک تا شش ماه :

     -  جغجغه های رنگی با جنس های متفاوت

     -  دندانی های مخصوص نوزاد (دندانگیر)

     -  آویزهای کودکانه جهت تحریک کودک برای رسیدن به هدف

     -  کتاب پارچه ای با تصاویر بزرگ

     -  اسباب بازی های نرم کوکی

     -  عروسک نرم قابل شستشو

 

 

دکتر بازی : یک بازی کاربردی در کاهش ترس کودکان

 

 

چند نمونه از بازی های کودکان یک تا شش ماه :

 

ماساژ :

از همان آغاز تولد میتوانید این بازی را شروع کنید . خواهید دید که کودک تا چه اندازه از این بازی شاد میشود. میتوانید بعد از تعویض پوشک یا پس از استحمام ، بدن او را با روغن زیتون یا بادام ماساژ دهید. در طولِ این مدت بهتر است ارتباط چشمی را با او برقرار نمایید، حتی برایش آواز بخوانید و با او صحبت کنید تا از حضورتان مطمئن شود.

بعد از دوماهگی میتوانید برای تقویت "حس لامسه کودک" پارچه های با جنس مختلف را استفاده کرده و روی بدنش قرار دهید و با صدای بلند بگویید "چه پارچه نرمی"  یا  "چه پارچه ضخیمی"  این موضوع باعث تقویت هوش ، حس لامسه و ایجاد ارتباط عاطفی بین کودک و والدین خواهد شد.

 

شناخت رنگ:

از اشیاء رنگی کمک بگیرید. به عنوان نمونه از "توپ های پارچه ای رنگی" استفاده کنید. آن را دقیقا جلوی چشمان نوزاد قرار دهید تا آن را ببیند. کم کم آن را جابجا کنید. مطمئن شوید که نوزاد با چشمانش توپ را دنبال میکند. نتیجه این بازی تقویت ماهیچه های چشم اوست.

بعد از گذشت دوره کوتاهی "جغجغه های رنگی زنگوله ای" را جایگزین توپ کنید. مانند روش قبل ، جغجغه را جلوی چشم کودک بگیرید و کم کم آن را جابجا کنید. اکنون کودک علاوه بر شناخت رنگ با صداها نیز عکس العمل نشان میدهد و با حرکت آن هیجان زده میشود. در طول این مدت با نوزاد ارتباط چشمی و کلامی را ادامه دهید.

 

جغجغه نوزاد

 

آفتاب مهتاب:

کولیک ، اغلب با درد و گریه نوزاد همراه است. یکی از روش های برطرف کردن این مشکل ، بازی آفتاب مهتاب با کودک است. این بازی به حفظ آرامش و امنیت شما و کودک کمک زیادی میکند. کافیست کودک را در آغوش بگیرید و همچون گهواره، او را تکان دهید و با صدای آرامش بخش جمله زیر را تکرار کنید:

"آفتاب مهتاب کجایی ، به خونه ما میایی"

خواهید دید کودک تا چه اندازه در آغوشتان آرامش میابد و از بودنِ شما ،حس امنیت خواهد داشت.

 

 

دالی بازی:

از پتو یا پارچه رنگی استفاده کنید. آن را روی سرتان بکشید. دقت کنید که کودک حواسش به شما باشد. اکنون با صدای بلند جمله زیر را تکرار کنید:

"مامان کجاست؟  اگر گفتی مامان کجاست؟"

اکنون پارچه را از روی سرتان پایین بکشید و بگویید " دالی"  و به کودک لبخند بزنید. اگر کودک عکس العمل نشان نداد یا ناراحت شد ، چندبارِ دیگر بازی دالی را انجام دهید . خواهید دید که کودک تا چه اندازه از این بازی ذوق میکند. این بازیِ ساده تا حد زیادی باعث رشد مهارت های بینایی و شنوایی او خواهد شد.

 

آب بازی:

کودک را درون وان آب قرار دهید. از مناسب بودنِ جای او مطمئن شوید. از سن شش ماهگی به بعد کودک میتواند به تنهایی و بدون کمک بنشیند. اسباب بازی های مخصوصِ آب بازی را در وان بریزید و او را برای برداشتن آنها تشویق کنید. پس از هربار برداشتنِ اسباب بازی آن را درون آب پرتاب کنید. اینکار را خودتان انجام دهید تا کودک یاد بگیرد و مجددا تکرار نماید. با انجام این بازی ، قدرت عضلانی کودک تقویت میشود و مهارت های فیزیکی او افزایش می یابد.

 

خلاقیت را چاشنی کار کنید!! : آموزش ساخت کاردستی های باورنکردنی با دستمال توالت

 

رقص:

آهنگ های شاد و با ریتم موزون بخوانید. آرام آرام دستهای خود را تکان دهید و یا دست بزنید. میتوانید دستان کودک را در دستانتان بگیرید و  هر دو با هم اینکار را انجام دهید. خنده های شیرین کودک، شما را تشویق به ادامه این کار خواهد کرد. تاثیر این بازی را در هماهنگی صدا و حرکت اصلی خواهید دید.

 

چیدن مکعب:

مکعب های رنگی با تضاد رنگی زیاد را جلوی کودک قرار دهید. از او بخواهید که آن ها را روی سر هم بگذارد. او را تشویق کنید و از جملات انگیزشی مثبت برای تحریک او استفاده نمایید. از اینکه نتواند تمام بلوک ها را روی هم قرار دهد ، دلسرد نشوید. همین که کودک توانسته است با حس لامسه ،مکعب ها و جنس آنها را درک کند کافیست. این بازی جذاب به هماهنگ شدن دست و چشم کودک کمک میکند. همچنین باعث میشود کودک مهارت چنگ زدن و گرفتن اشیا را بیاموزد.

 

بازی چیدن مکعب برای کودکان زیر یک سال

 

هریک از بازی های اشاره شده در بالا میتواند در یادگیری و تقویت هوش کودکتان اثرگذار باشد. نوع اسباب بازی که در هر رده سنی برای او تهیه میکنید نیز از دیگر عوامل مهم برای رشد مهارت های نوزاد تلقی میشود. شاید بتوان گفت رنگها مهمترین کاربرد را برای تشخیص و شناخت اجسام اطراف خواهند داشت. حس لامسه کودک به شدت قوی است و قدرت درک فوق العاده ای دارد. بهتر است در این دوره شش ماهه صبور باشید و در انجام بازی ها با کودک همراهی کنید. از این طریق علاوه بر انتقال حس آرامش ، امنیت را نیز برای او به ارمغان خواهید آورد. ارتباط کلامی و چشمی را هنگام بازی با بچه حفظ نمایید. او از زمانیکه در شکم مادر بوده است ، با صدای والدینِ خود آشنا شده است و اکنون از صحبت کردنِ شما حس اطمینان بدست می آورد.

 

اگر از خواندن این مقاله آموزش لذت بردید ، آن را برای دوستان خود منتشر کنید.

 

با مطالعه مطالب زیر به دنیای کودکان سفر کنید:


آیا تبلت برای کودکان مفید است یا مضر؟

اسباب بازی های مناسب برای کودکان یکساله

آیا بازی های کامپیوتری برای کودکان ضرر دارد؟

7بازی که خلاقیت کودک را افزایش میدهد

اسباب بازی های مناسب کودک باتوجه به سن او

 

 

نظرات کاربران
کاربر گرامی شما اولین فردی باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید