راز رنگ ها : آنچه که از تاثیر رنگ بر کودک خود نمی دانید

راز رنگ ها : آنچه که از تاثیر رنگ بر کودک خود نمی دانید

شاید اولین ملاک شما برای انتخاب رنگ اتاق کودک، رنگ سال باشد اما آیا تا به حال به تاثیر رنگ اتاق بر سلامت روحی فرزندتان فکر کرده اید؟ ترکیب رنگی که می تواند احساس بی حوصلگی در کودکتان را کم کند و یا اعتماد بنفس وی را افزایش بدهد و یا...

تاثیرات رنگ ها را بدانید تا کودکی شاد و سلامت داشته باشید

رنگ ها توانایی الهام بخشی، ایجاد برآشفتگی، آرامش ، تسکین روحی و یا حتی افزایش تحریک پذیری و اضطراب را دارند. این مورد به ویژه در کودکانی که در نسبت به رنگ حساس می باشند نمایان تر است. بنابراین انتخاب رنگ مناسب برای اتاق کودک نباید دست کم گرفته شود.

در حالی که دانشمندان به نتایج بسیار زیاد و قابل قبولی در حوزه تاثیرات رنگ بر ذهن و بدن رسیده اند، اما باید توجه داشته باشید که تاثیر رنگ بر هر کودک متفاوت است.

اگر شما در مورد چگونگی آوردن رنگ به اتاق فرزندتان کنجکاو هستید، مقاله زیر را که از کتاب The Complete Book of Color تالیف Suzy Chiazzar تهیه شده است را دنبال کنید:

1. قرمز: قرمز انرژی بدن و ذهن را تحریک می کند و باعث افزایش ضربان قلب و تنفس می شود. با این حال، برخی تحقیقات نشان می دهد که قرار گرفتن بیش از حد در معرض رنگ  قرمز موجب بروز رفتار تهاجمی و ناتوانی در تمرکز می شود.

نکته: انتخاب قرمز به عنوان یک تم فوق العاده است، اما اصلا گزینه مناسبی برای رنگ اتاق یک کودک بی قرار و بیش فعال نیست.

2. نارنجی: یک رنگ فوق العاده که کمتر مورد توجه واقع شده است، نارنجی را شاید بتوان یکی از بی نظیرترین رنگها در تریبت کودک دانست . این رنگِ گرم، دوستانه و جوان در واقع برای بچه ها عالی است؛ زیرا گفته می شود که اعتماد به نفس و حس استقلال را افزایش و بی نظمی را کاهش میدهد. ماهیت اجتماعی این رنگ نیز کودک و دوستان وی را به راحتی، الهام بخشی و ارتباطات و همکاری تشویق می کند.

3. زرد: اکثر ما، زرد را با احساسات شادی و هیجان مرتبط می دانیم. مطالعات همچنین این رنگ روشن و شاد را با حس انگیزه همراه می داند؛ "زرد ملایم" می تواند تمرکز را افزایش دهد، در حالی که "زرد روشن تر" می تواند حافظه را افزایش دهد.

در استفاده از "زرد بسیار روشن" مراقب باشید. این رنگ در مقیاس بزرگ ممکن است احساس آشفتگی و حتی خشم ایجاد کند.

4.سبز:  این رنگ تاثیرات آرام بخشی خاصی بر روی کودک دارد. دانشمندان همچنین ثابت نموده اند که رنگ سبز سرعت خواندن و درک مطلب کودک را بهبود می بخشد. برخلاف رنگ زرد و قرمز و بنفش محدودیتی در استفاده از این رنگ نیست.

5. آبی: این رنگ تاثیراتی دقیقا متضاد با رنگ قرمز دارد. آبی، احساس اضطراب و پرخاش را کاهش می دهد و فشار خون و ضربان قلب را کاهش می دهد. کودکان مبتلا به خشم و کج خلقی یا سایر مشکلات رفتاری ممکن است اثرات آرام بخش یک اتاق آبی را درک کنند.

6. بنفش: این رنگ اغلب همراه با حس رویا،  بلندپروازی و حتی اطمینان همراه است. این رنگ همچنین رنگ شور، خلاقیت، خرد و معنویت است. این رنگ عمیق و احساسی برای محبت، الهام بخش کودکان است.

نکته: اگر فرزند شما کودکی حساس باشد، این رنگ را به اشیاء محدود کنید.

7. صورتی:  اگر چه معمولا این رنگ با فضای دخترانه ارتباط دارد، ولی بدلیل ایجاد حس آرامش می تواند برای پسربچه ها نیز استفاده شود. (البته تا جایی که موجب تمسخر نگردد).

خلاقیت کودک می تواند با رنگ صورتی بیشتر رشد کند، بنابراین سعی کنید آثار هنری، لوازم جانبی و منسوجات را با رنگ صورتی و پس زمینه خنثی ترکیب کنید.

8. رنگ های گرم : رنگ های گرم موجب شادی، احساس راحتی و صمیمیت در اکثر افراد می شوند. این رنگها همچنین می توانند فضاهای بزرگ را برای افراد جوان آرامبخش و صمیمانه تر کنند. البته این نکته به این معنی نیست که شما به رنگهای قرمز و قهوه ای محدود شوید - از این رنگ ها به عنوان یک بستر برای سایه های روشن تر اتاق استفاده کنید.

9. رنگ های سرد : برای بعضی از افراد یادآور محیط های استریل و بیمارستانی است، اما باید بدانید که رنگ های روشن می توانند تاثیری آرام بخش بر روی کودکان داشته باشند. به علاوه، بسیاری از این رنگ ها به فضاهای کوچک کمک می کند تا کمی بازتر به نظر برسند. سعی کنید در زمان استفاده از رنگهای سرد، پارچه های راحت و آرام را با رنگهای گرم در نظر بگیرید.

به ما بگویید: رنگ اتاق کودک شما چیست و چرا این رنگ را انتخاب کردید؟

درخواست مشاوره

 

نظرات کاربران
کاربر گرامی شما اولین فردی باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید