راهنمای حمام کردن نوزاد

راهنمای حمام کردن نوزاد

قطعا یکی از دغدغه های همیشگی مادران حمام کردن نوزادان است. بخصوص نوزادانی که تازه متولد شده اند و پوست صابون مانندی دارند. نوزادان اغلب در زمان حمام شدن ناآرام هستند و نگه داشتن آنها کمی سخت به نظر می رسد. حمام کردن آنها نکات و شرایط خاص خودش را دارد. همچنین رعایت نکات ایمنی برای سلامت و حتی حیات کودک الزامی است. در این مقاله به نحوه صحیح حمام کردن نوزاد و نکات ایمنی می پردازیم.

حمام کردن در هفته اول:

برای هفته اول تولد بهتر است کودک را با یک دستمال مرطوب (با اسفنج نرم) و گرم شسشتو دهید. دستها و صورت نوزاد را مرتب بشویید و پای بچه را پس از هر بار تعویض پوشک کاملا تمیز کنید. تا زمانی که ناحیه اطراف ناف به طور کامل بهبود نیافته است از خیس و یا مرطوب شدن شکم نوزاد جلوگیری کنید.

طریقه حمام کردن صحیح نوزاد

 

حمام کردن کودک در وان:

پس از اینکه بند ناف کاملا خشک شد و کل محوطه التیام یافت می توانید هر چند روز کودک خود را استحمام کنید. می توانید برای این کار از سینک آشپرخانه (به بهداشت محیط توجه کنید) و یا از وان کوچک پلاستیکی مخصوص نوزاد استفاده نمایید. اگر چه بعضی از والدین هر روز نوزاد خود را حمام می کنند اما باید بدانید تا زمانی که کودک هنوز نمی تواند به محیط اطراف دسترسی داشته باشد نیاز نیست بیش از سه بار در هفته حمام کند زیرا حمام کردن بیش از حد میتواند پوست او را خشک و آسیب پذیر کند.

بعضی کودکان با آب گرم آرامش می یابند بنابراین می توانید مدت زمان حمام این کودکان را افزایش دهید. بر خلاف این دسته از کودکان، برخی تمام مدت حمام را گریه می کنند. برای این دسته از کودکان فقط 5 دقیقه حمام کافی است. حمام کردن نوزاد برای بار اول کمی ترسناک به نظر می رسد، نگه داشتن یک نوزاد که زیاد وول می خورد و پوست صابون مانندی دارد نیازمند تمرین و اعتماد بنفس بالایی است، بنابراین آرامش خود را حفظ کنید و کودک را محکم بگیرید.(تا جایی که کودک اذیت نشود)

 

مراقب باشید:

هرگز نوزاد خود را بدون نظارت حتی برای یک دقیقه در وان حمام ترک نکنید. اگر تلفن زنگ زد و احساس کنید که باید به آن پاسخ دهید، کودک را در یک حوله بچرخانید و او را با خود ببرید.

هنگامی که شیر آب باز است، هرگز نوزاد خود را در یک وان قرار ندهید. (آب به سرعت می تواند خیلی عمیق یا گرم شود.)

آبگرمکن خود را تا 120 درجه فارنهایت تنظیم کنید. یک کودک ممکن است دچار سوختگی های درجه سوم  در عرض کمتر از یک دقیقه در 140 درجه سانتی گراد شود.

هرگز فرزند خود را بی مراقب نگذارید. (بله، این خیلی مهم است که ما آن را دو بار ذکر کردیم). یک کودک می تواند در کمتر از یک اینچ آب و در کمتر از 60 ثانیه غرق شود .

هرگز فرزند خود را درون وانی که شیر آب آن باز است قرار ندهید. ابتدا وان را آب کنید و از مناسب بودن دمای آن اطمینان حاصل کنید و سپس کودک را درون آن قرار دهید. اگر شیر آب باز باشد ممکن است آب موجود در وان بیش از حد عمیق و یا داغ شود.

گام به گام: چگونه کودک خود راحمام کنید

تمام لوازم حمام کودک (از جمله صابون ملایم، لیف حمام و یک فنجان پلاستیکی یا آبریز حمام کودک)،  یک حوله، یک پوشک تمیز و لباس جمع آوری کنید. اطمینان حاصل کنید که اتاق گرم است و گرمای خود را حفظ می کند.

وان حمام کودک را با حدود 3 اینچ آب پرکنید تا آب تا مچ دستتان ارتفاع داشته باشد – دمای آب می بایست حدود 90 درجه فارنهایت (32 درجه سانتیگراد) یا چند درجه گرمتر باشد تا احساس گرمی آب (و نه داغی )آن حس شود.

نوزاد خود را به منطقه ای که می خواهید او را حمام کنید برسانید و سپس لباس های او را کامل خارج کنید. اگر کودک شما همیشه قبل از حمام گریه میکنید ابتدا فقط پوشک او را در بیاورید. این کار باعث می شود احساس آرامش بیشتری داشته باشد.

بتدریج کودک را وارد وان کنید ، ابتدا پاهای او را وارد آب کنید.از یک دست برای نگه داشتن سر و گردن کودک استفاده کنید. با استفاده از فنجان،مرتب آب گرم را بر روی بدن کودک بریزید تا همه قسمت های بدن او گرم بماند.

از یک صابون ملایم استفاده کنید و آن را مستقیم بر روی پوست کودک نکشید تا پوست او خشک نشود. این کار را از جمجمه کودک شروع کنید و آن را با یک لیف صابون زده مرطوب بشویید. لیف را کاملا بشویید تا صابون های آن شسته شود و سپس صورت و چشم های او را با لیف به آرامی بشویید .اگر مخاط خشک شده ای در اطراف بینی و چشم نوزاد جمع شده است، چندین بار آن را خیس کنید تا به راحتی خارج شود.

کودک را به طور کامل با فنجان اب یا آبریز مخصوص حمام بشویید و آن را با یک لیف مرطوب شستشو دهید. کودک را درون یک حوله کتانی بپیچید و کاملا خشک کنید.اگر پوست نوزاد هنوز از بدو تولد پوسته پوسته است با استفاده از یک لوسیون مخصوص نوزاد چرب نمایید. (البته باید بدانید که پوسته پوسته بودن بدن نوزاد از بدو تولد پوست مرده محسوب میشود و نه پوست خشک شده) در نهایت لباس های او را بر تن او کنید، او را قنداق کنید و سر خشبوی او را ببوسید. سعی کنید بعد از هر حمام کودک را نوازش کنید تا فرایند حمام رفتن در نظر او خوشایندتر گردد.

لینک مقاله لاتین: babycenter

کانال تلگرام کودک تک

  • چکار کنم که فرزندم در حمام گریه نکند؟
  • روش حمام کردن نوزاد برای اولین بار چیست؟
  • کودک خود را چگونه به حمام رفتن علاقمند کنم؟
  • زمان مناسب حمام کردن کودک چیست؟
  • آیا حمام کردن نوزادان نارس مانند سایر کودکان است؟

شما می توانید پاسخ سوالات خود را با دریافت مشاوره ی رایگان روانشناسی کودک از طریق لینک زیر بدست آورید.

مشاوره رایگان روانشناسی کودک تک

نظرات کاربران
کاربر گرامی شما اولین فردی باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید