توصیه های موثر در باهوش تر شدن جنین

توصیه های موثر در باهوش تر شدن جنین

قطعا همه بانوان باردار از شنیدن این نکته علمی شگفت زده می شوند: "محققان تخمین زده اند که تنها 50 درصد از بهره هوشی یا همان IQ به ژن مربوط است و 50 درصد باقی مانده به محیط رشد جنین بستگی دارد!" بله درست است. داشتن رژیم غذایی مناسب، تجربه احساسات مثبت در بارداری و سبک زندگی سالم در رشد مغزی و هوش کودک مؤثر است.مجله مادر و کودک "کودک تک" این بار به بررسی مواردی می پردازد که در باهوش تر کردن جنین نقش مهمی ایفا میکنند. با ما همراه باشید...

همه خانم ها در طول دوران بارداری دوست دارند بچه ای که به دنیا می آورند، یک نوزاد باهوش و شاد باشد، اما بیشتر آنها نمی دانند چطور باید این کار را انجام دهند هنگامی که شما در حال پرورش موجود زیبای داخل شکمتان هستید، دوست دارید هر کاری که می توانید انجام دهید تا یک نوزاد باهوش داشته باشید. باید بدانید که احساسات و سبک زندگی سالم علاوه بر تأثیر در رشد فیزیکی جنین، در رشد مغزی و هوش او نیز مؤثر است.

البته ژن هایی که به کودک شما به ارث می رسد نیز در تعیین هوش و شخصیت او نقش مهمی دارند اما انتخاب شیوه مناسب زندگی نیز می تواند به ساماندهی مناسب این ژن ها در داخل رحم کمک کند.

دکتر  Lana Asprey می گوید: "محققان تخمین زده اند که تنها 50 درصد از بهره هوشی یا همان IQ به ژن ها مربوط است و 50 درصد باقی مانده به محیط کودک بستگی دارند"

پس منتظر چه چیزی هستید؟ برای باهوش شدن و بالا بردن بهره هوشی کودکتان تلاش کنید.

مجله مادر و کودک "کودک تک"  به بررسی برخی از ترفندهایی که در باهوش شدن فرزند شما نقش دارند می پردازد. با ما همراه باشید.

عادت داستان خواندن را آغاز کنید

اساس یادگیری زبان کودک در رحم مادر شکل می گیرد، در سه ماهه سوم، جنین داخل شکم شما می تواند صداهایی را که به طور منظم می شنود حفظ کند. مطالعات نشان داده که کودک داخل رحم مادر قادر به شنیدن صدا است و به آهنگ صدا واکنش نشان می دهد. کودک تا قبل از تولد، به صدای مادرش عادت می کند. با خواندن داستان با صدای بلند می توانید با فرزندتان ارتباط برقرار کنید.

دکتر میریام ایستبارد؛ متخصص زنان  می گوید: "در مطالعه ای محققان از مادران باردار خواستند که به طور منظم برای کودک درون شکمشان آوازی مخصوص را بخوانند و آن ها این کار را انجام دادند. پس از تولد نوزادان داستانِ مادر را حفظ، و ریتم همان آواز را حفظ کرده بودند"

فعال باشید

طبق تحقیقات متخصصین، نوزادان متولد شده از زنانی که طی بارداری به طور پیوسته ورزش کرده اند، از سایر کودکان باهوش تر بودند. همچنین طبق مطالعه محققان آمریکایی کالج پزشکی ورزش،کودکانی که مادران آنها در دوران بارداری ورزش کرده اند سیستم عصبی تکامل یافته تری داشته اند.

ورزش جریان خون را در بدن بالا می برد و موجب افزایش رشد بچه شما نیز می شود. جدیدترین تحقیقات نشان می دهد که ورزش در طول بارداری می تواند نورون ها را در هیپوکامپ (بخش یادگیری و حافظه مغز) نوزاد شما تا 40 درصد افزایش دهد.

باید ها و نباید های ورزشی در دوران بارداری را بهتر بشناسید....

تاثیر ورزش در باهوش تر شدن جنین

کمی آفتاب بگیرید

پیش از این هم گفتیم که ویتامین D یکی از ویتامین های مورد نیاز و مهم مادر در طول بارداری است. کافیست فقط 20 دقیقه در روز آفتاب بگیرید تا نیاز بدن شما به این ویتامین مهم تامین شود.

زیتا وست، متخصص تغذیه می گوید: "ما از همه مادران بارداری که برای ویتامین D به کلینیک ما می آیند آزمایش گرفته ایم، و نتیجه این آزمایش حاکی از آن است که 70 درصد مادران باردار از کمبود ویتامین D رنج می برند. " این اعداد از کمبود نور خورشید و ویتامین D در رژیم غذایی آن ها حکایت دارد.

ویتامین D برای رشد و تکامل استخوان ها و قلب جنین شما بسیار ضروری است. به تازگی محققان تحقیقی را در رابطه کمبود ویتامین D مادران باردار و اوتیسم آغاز کرده اند.

نوازش را فراموش نکنید

از حدود 20 هفتگی، کودک شما، لمس دست شما را حس میکند. از این طریق می توانید پیام های آرامش بخش را به سیستم عصبی او ارسال کنید. تحقیقات نشان می دهند که جنینی که درون شکم مادرش است حتی می تواند ارتباط لمسی دست پدر و مادر خود را از سایرین تشخیص دهد. روغن بادام بهترین بهانه برای ماساژ و فرستادن انرژی مثبت برای دلبندتان است.

با موجود زیبای درونتان حرف بزنید

برای حرف زدن با دلبندتان نیازی نیست که صبر کنید تا او به دنیا بیاید، بلکه او درون وجودتان نیز قادر است صدای شما را بشنود.

میریام می گوید: " نوزادان می توانند از هفته 16 ام صدای شما را بشنوند. " در حقیقت مطالعات نشان می دهند که نوزادان می توانند به صداهایی که در رحم می شنوند واکنش نشان دهند. حتی کودکانی که در خانواده های دو زبانه متولد می شوند، از همان بدو تولد قادرند به هر دو زبان واکنش نشان دهند. وقتی با جنین حرف می زنید او به صدای شما عادت می کند و الگو های زبانی را از همان زمان تشخیص می دهد. درباره تجربه ها و فعالیت های روزانه با او صحبت کنید. برایش با صدای بلند کتاب بخوانید تا گوش او را به شنیدن تشویق کنید و فرزندتان را برای ورود به دنیای بیرون آماده کنید.

برقراری ارتباط با جنین در دوران بارداری

رژیم غذایی متنوعی را انتخاب کنید

اگر می خواهید کودک درون رحمتان از غذایی که می خورید لذت ببرد، تنوع را فراموش نکنید. نوزاد درون رحم شما از حدود هفته 12 ام قادر به درک طعم هاست. جنین با دریافت بیشتر مایع آمنیوتیک طعم شیرینی را حس میکند.  وقتی که به 25 هفتگی برسد، مایع آمنیوتیک را حدود 2 لیتر در روز جذب می کند و غذاهایی که شما می خورید در طعم این مایع نقش دارند. در یک مطالعه نشان داده شد که نوزادانی که مادرشان در زمان بارداری آب هویج نوشیده اند، هنگامی که از شیر گرفته می شوند، بسیار به آب هویج علاقه نشان می دهند.

غذاهای ممنوعه در دوران بارداری را می شناسید؟ 

برای موجود زیبای درونتان آواز بخوانید

آواز خواندن برای فرزندتان کاری است که بهتر است در دوران بارداری به آن عادت کنید. کودک شما پس از تولد با ریتم این آوازها آرام خواهد شد!

بیشترین صدایی که نوزاد می شنود صدای ضربان قلب مادر و صدای مادر است که از طریق قفسه سینه به کودک منتقل می شود .كودك اولين درس ‌های يادگيری زبان را در رحم مادرمی آموزد. سعی کنید با فرزندتان در قالب آواز و به صورت ریتمیک سخن بگویید، ريتم بسيار موثرتر و گيراتر از صحبت كردن عادی است. اشعار کودکانه و ولالایی نیز گزینه خوبی برای آواز خواندن برای دلبندتان است.

منبع مقاله لاتین:motherandbaby.co.uk

 

  • آیا کندر می تواند باعث باهوش تر شدن نوزاد شود؟
  • آیا مصرف مکمل ها و امگا3 در باهوش تر شدن جنین نقش دارد؟
  • مسمومیت با جیوه در دوران بارداری چه تاثیری دارد بر رشد مغز جنین دارد؟
  • آیا لالایی خواندن در دوران بارداری بر روی جنین تاثیر مثبت دارد؟ در روحیه مادر چطور؟

 

شما می توانید پاسخ سوالات خود را با دریافت مشاوره ی رایگان روانشناسی کودک از طریق لینک زیر بدست آورید.

مشاوره رایگان روانشناسی کودک تک

نظرات کاربران
کاربر گرامی شما اولین فردی باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید