چیزهایی که درباره بند ناف  نوزاد نمی دانید

چیزهایی که درباره بند ناف نوزاد نمی دانید

بند ناف نوزاد-توصیه های مهم

در زمان بارداری، بند ناف نوزاد شما، پیوند بین شما و جنینی است که در حال پرورش آن هستید. او از طریق بند ناف تمام مواد مغذی را از بدن شما دریافت می کند. پس از تولد ، این قسمت کارایی خاصی ندارد ، به همین دلیل با گیره آن را می بندند و سپس از نزدیک بدن نوزاد آن را قطع می کنند.شگفت انگیز است، نه؟با مجله مادر و کودک همراه باشید تا جواب سوالات خود را بیابید. 

یک بند ناف سالم با فشرده سازی رگهای خونی با ژلاتینی به نام "ژله وارتون" محافظت می شود. این ژله برای جلوگیری از گره خوردن بند ناف ایجاد شده است. به این معنی است که بدون در نظر گرفتن تعداد دفعاتی که شما باردار هستید کودکانتان ایمن خواهند بود.

بند ناف کودک

 

 1.بسیاری از بند ناف ها، پیچ خورده هستند

بند ناف رشدی طبیعی در داخل بدن دارد . تنها درصد رکمی از انها به طور نرمال رشد نمی کنند و ممکن است با پیچ خوردگی همراه باشند.

 2.طول بند ناف نوزاد متفاوت است.ممکن است بندناف برخی نوزادان بلندتر یا کوتاهتر باشد.

متوسط طول بند ناف نوزاد تازه متولد شده بین 50 تا 60 سانتیمتر است، اما می تواند بین 19 تا 133 سانتی متر هم باشد. نوزادانی که به خصوص در سه ماهه دوم فعال هستند،طول بند ناف آنها بیشتر است.

3. حاوه ماده ای به نام وارتون است

بند ناف حاوی دو شریان (شریان‌های نافی) و یک ورید (ورید نافی) است که درون یک ماده ژلاتینی به نام «ژله وارتون» قرار گرفته‌ اند. عروق بند ناف قبل از اتصال به جفت ازماده بندناف ( ژله وارتون) جدا می‌شوند و مستعد پیچ خوردگی می شوند.

4.ممکن است پیچ خورده باشد

یک سوم از نوزادانی که به طریقی بند نافشان در اطراف گردن قرار دارد یا به گردن گره خورده است، به طرز ناخوشایندی به دنیا می آیند. البته این موضوع مشکلی را به وجود نمی آورد، اگر هم مشکلی باشد، به گردن فشاری وارد نمی شود، همانطور که بسیاری از مادران می ترسند، این بند اکسیژن است که فشرده می شود، به همین دلیل ضربان قلب نوزاد به طور مداوم بررسی می شود.

5.بند ناف زندگی کودک شماست

بند ناف نوزاد

گردش خون در بند ناف به گونه ای است که خون بدون اکسیژن؛ از سمت جنین از طریق دو شریان نافی به طرف جفت می رود  و خونی که داخل جفت تصفیه شده، از طریق ورید نافی از جفت به جنین برمی گردد.

6.هنگامی که بند ناف نوزاد را با گیره می بندید، تفاوت به وجود می آید

امروزه بسیاری از کارشناسان معتقدند که بهتر است منتظر باشید تا خون بند ناف متوقف شده و سپس با گیره آن را محکم کنید. بنابراین ممکن است بخواهید که بستن بند ناف را به تاخیر بیندازید.

7. بند ناف می تواند باقی بماند

زایمان نیلوفر آبی lotus birth روشی است که پس از تولد نوزاد بند ناف بریده نمی‌ شود و در حالی که نوزاد همچنان بوسیله بند ناف به جفت متصل است سه تا ده روز در این وضعیت باقی می ماند. البته متخصصین معتقدند که مزیتی ندارد و ممکن است باعث عفونت شود.

بیشتر بخوانید:

آخرین متد زایمان بدون درد: هیپنوتیزم

8. دارای هیچ عصبی نیست

بنابراین، بریدن آن برای شما یا کودکتان دردناک نخواهد بود.

9. خون شما و خون نوزادتان هرگز مخلوط نخواهد شد

بند ناف نوزاد

در جفت، خون مادر و جنین در کنار هم قرار می گیرد ولی با هم مخلوط نمی شوند. عروق خونی بند ناف در جفت ساختارهای پرزمانندی را تشکیل می دهد و پرزها به سمت نواحی حاوی خون مادر پیشروی می کند و کوریون که غشایی است که مواد غذایی و… را عبور می دهد، آن ها را محصور می کند.

بیشتر بخوانید:

توصیه های موثر در باهوش تر شدن جنین

10. شما نمی توانید انتخاب کنید که بند ناف کودکتان از نوع 'innie' یا 'outie' داشته باشد

بند ناف به این دو شکل است که یا بند ناف بیرونی ویا درونی است. outie هنگامی رخ می دهد که بیشتر از بند ناف باقی می ماند و باعث می شود پوست بیش از یک بار خشک شود.

بعد از اینکه بند ناف بریده شد، ماما یک گیره 2 سانتیمتری به ناف کودک می بندد و باقی مانده را برش می دهد. این بند ناف بریده شده به تدریج خشک می شود و در عرض 15 روز کاملا می افتد. 'innie' یا 'outie' بودن هیچ ارتباطی با چگونگی برش آن ندارد.

11.  شما می توانید خون بند ناف را در بانک خون بند ناف نگه داری کنید.

خون موجود در بند ناف سرشار از سلول های بنیادی است که می تواند برای کمک به درمان بیماری ها استفاده شود. قبل از شروع کار، باید فرم رضایت نامه را تکمیل کنید.

امروزه  با پیشرفت علم پزشکی  در زمینه سلول های بنیادی کشورهای توسعه‌یافته با داشتن بانک خون بند ناف، خون بند ناف نوزاد را نگه داری می کنند تا بتوان در آینده برای درمان بیماری های خاص از آن استفاده کرد.در ایران هم چند بانک خون بند ناف وجود دارد. ولی مادران عزیز توجه داشته باشید که باید قبل ازتولد بچه حتما ثبت نام کنید.حتما در دوران بارداری خود در این زمینه اطلاعات لازم را کسب کنید. در زمان تولد فرزندتان بعد از زایمان، بندناف را  فورا از نوزاد جدا می‌کنند  و با یک سوزن خون  را از بندناف و جفت برداشت می کنند.این خون در بانک خون بند ناف تحت شرایط کنترل شده نگهداری می شود .

در ادامه می توانید مقالات مرتبط با موضوع را بخوانید:

از عفونت های خطرناک دوران بارداری چه می دانید؟

هفته دوازدهم بارداری -باید و نبایدهای مهم

سونوگرافی بارداری: مضر یا مفید

افزایش شانس بارداری دوقلو و یا چندقلو!

مادران عزیز کودک تک را دنبال کنید.همچنین می توانید در شبکه های اجتماعی کودک تک عضو شوید ومطالب اموزنده درباره مراقبت از کودکان خود را بخوانید.

نظرات کاربران
کاربر گرامی شما اولین فردی باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید