اهمیت ویتامین D برای مادران باردار و شیرده

اهمیت ویتامین D برای مادران باردار و شیرده

ویتامین D،ویتامینی است که بدن در هنگام قرار گرفتن در آفتاب هم می تواند آن را بسازد.راه طبیعی جذب این ویتامین مهم،قرار گرفتن مستقیم در معرض نور خورشید است.در هنگام بارداری باید این ماده مهم را بدن شما جذب کند. مجله مادر و کودک در این مطلب درباره اهمیت این ماده برای شما توضیح می دهد.

ویتامین D برای سلامتی زنان باردار

ویتامین D بعنوان بخشی مهم از رژیم غذایی مادران باردار و شیرده به حساب می آید.

ویتامین D ،مواد مغذی مورد نیاز، برای تقویت استخوان در مادران و نوزادان را فراهم می کند. پیشنهاد می شود تا مادران در حدود 10 میکروگرم ویتامین D در روز تا پایان دوران بارداری و شیردهی خود استفاده کنند. 

ویتامین dبرای مادران باردار

 

اهمیت ویتامین D با اسیدفولیک یکسان است

اطلاع رسانی زیادی راجع به استفاده از اسید فولیک در دوران بارداری صورت گرفته است و در حدود 71٪ از مادران از اهمیت مصرف این ماده مطلع هستند. با این حال، کمتر از 30 درصد از مادران، اطلاعاتی راجع به اهمیت استفاده از ویتامین D در اختیار دارند. این در حالی است که مصرف ویتامین D از اهمیتی مشابه با اسید فولیک برخوردار است. 

کمبود ویتامین D  در تمامی سنین

یکی از نگرانی های عمده دولتمردان ،کمبود جدی استفاده از ویتامین D برای نوزادان، کودکان و بزرگسالان در تمامی سنین است.مثلا به دلیل عدم وجود آفتاب در انگلستان، توصیه های اخیر توسط کمیته مشورت علمی تغذیه (SACN) نشان می دهد که زمستان های انگلستان نمی تواند میزان کافی ویتامین D برای تأمین نیاز های مادران در طول سال را فراهم نماید.  

نظرسنجی صورت گرفته از طریق نشریه Nutrimum نشان می دهد که هنوز هم مادران در مورد تاثیر سایر ویتامین ها و مواد مغذی مهم در سلامت و رشد کودک خود اطلاعات کافی در دسترس ندارند. تنها نیمی از پاسخ دهندگان به این سوالات، از نقش امگا 3 (DHA) در رشد مغزی و قدرت بینایی در چشم کودک مطلع بودند و تنها نیمی از زنان (51.2%) از اهمیت مصرف آهن در دوران بارداری برای تشکیل خون و عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن اطلاعات داشتند. 

مقاله زیر را هم بخوانید:

اولین غذاهای فینگرفود کودکان

 

تنها در حدود 11.75 درصد از بانوان اطلاعاتی در زمینه اهمیت مصرف ید در این دوران در اختیار داشتند.  ید یکی از مهمترین عناصر برای تقویت عملکرد ذهنی به حساب می آید و در طی 12 هفته اول حاملگی به رشد مغز نوزادان کمک می کند.

مقاله زیر را درباره سنجش غذای موردنیاز کودکان بخوانید:

سنجش میزان غذای مورد نیاز در سنین کودکی

تقریبا یک سوم از بانوان معتقد بودند که باید در طول دوران بارداری ویتامین A مصرف نمایند. اما تحقیقات نشان داده است که مصرف ویتامین A می تواند خطراتی برای سلامت نوزادان به همراه داشته باشد.

 

اهمیت ویتامین d برای مادران باردار

 

غذاهای مهم منبع ویتامین D

ما می توانیم بخش قابل توجه ای از ویتامین D خود را از طریق تابش نور آفتاب بر روی پوست به دست آوریم.  با این حال به دلیل کمبود تابش نور آفتاب در برخی نقاط، محدودیت هایی در این زمینه وجود دارد. ویتامین D را می توان ازبرخی در غذاها مانند موارد زیر به دست آورد: 

  • ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا و ساردین 
  • تخم مرغ
  • کره های غنی شده
  • غلات صبحانه غنی شده
  • برخی از انواع شیر خشک

اهمیت مصرف مکمل ها در دوران بارداری بارها به اثبات رسیده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد مکمل های بارداری ضروری، می توانید به سایر بخش های سایت کودک تک مراجعه کنید. با این حال، گاهی اوقات پیش می آید که نمی توانید و یا نمی خواهید از قرص های مکمل به صورت روزانه استفاده کنید، حبوبات و غلات می توانند از موارد مفید برای تأمین ویتامین های مورد نیاز بدن به حساب آیند و می توان آنها را جایگزین قرص های موجود کرد. 

غذای طبیعی یا مولتی ویتامین های بارداری؟

منبع:motherandbaby

نظرات کاربران
کاربر گرامی شما اولین فردی باشید که نظر می دهید.

نظر خودتان را ارسال کنید