بازی و سرگرمی کودکان

کودک تَک

logo
ثبت نام
شنبه 23 تیر 1403 07:43:20

بازی و سرگرمی کودکان

 

بازی و سرگرمی کودک


همه ما می دانیم که ذهن کودکان بسیار گیرا و کنجکاو است. آنها آمادگی یادگیری انواع موضوعات جدید را دارند. دوران کودکی زمانی است که بچه ها هیچ اطلاعی از دنیای بیرون ندارند و مهارت های آنها در حال توسعه است. بنابراین، این مسئولیت والدین است که محیط خانه و حتی بیرون از خانه را به یک محیط آموزشی مناسب برای بهبود مهارت های کودک خود تبدیل کنند. بنابراین همیشه توصیه ی مشاوران به والدین، آموزش به کودکان از طریق بازی و سرگرمی است.

مهارت های فردی و اجتماعی در زندگی بر پایه یادگیری، دانش و توانایی ها استوار است. بنابراین در کنار آموزش های مبتنی بر کتاب، یک کودک می بایست زمانی را در زندگی به بازی و سرگرمی اختصاص دهد. بازی و ورزش تاثیرات بسیار زیادی در سلامت جسمی و روحی کودک دارند. در واقع بازی باعث می شود که مهارت های ذهنی و جسمی کودک در قالب سرگرمی و لذت رشد کند.  بازی ها به دو دسته اصلی تقسیم بندی می شوند:

بازی در محیط خانه (indoor games) : این بازی ها در محیط خانه انجام می شوند (مانند پازل؛ شطرنج و ...) و بیشتر بر روی ذهن و شخصیت کودکان تاثیر گذار است.

بازی در بیرون از محیط خانه (outdoor games) : این بازی ها بیرون از محیط خانه انجام می شوند (مانند والیبال، بدمینتون، شش خانه و ...) و بیشتر بر روی سلامت جسمی کودکان و رشد شخصیت اجتماعی آنها تاثیرگذار است.

 

اهمیت بازی در زندگی کودکان

همانطور که گفته شد، بازی و سرگرمی اهمیت بسیار زیادی در شکل گیری شخصیت و سلامت روحی و جسمی کودک دارد. در ادامه به برخی از مهمترین تاثیرات بازی در زندگی کودکان اشاره می کنیم:

تقویت سیستم ایمنی، قدرت بدنی، آمادگی جسمانی، کاهش ریسک ابتلا به چاقی، دیابت و ...

غلبه بر اضطراب، افزایش هورمون اندروفین (هورمونی که به آن هورمون حس خوب هم گفته می شود)

افزایش عزت نفس و اعتماد بنفس

افزایش حس انضباط ، تعهد و صبر

تقویت روحیه تیمی، همکاری و مهارت های رهبری

در بین بازی ها، برخی وجود دارند که برای افزایش خلاقیت، تقویت مهارت های فردی و گروهی و سلامت جسمی مناسب تر هستند. در ادامه به معرفی هر کدام می پردازیم.

 

بازی های مناسب در محیط خانه

در این قسمت 20 بازی و سرگرمی به شما معرفی می کنیم که بچه ها (و البته شما) را سرگرم خواهد نمود- این بازی ها را می توانید بدون نیاز به تلویزیون یا دستگاه های دیجیتال دیگر در محیط خانه انجام دهید.

بازی با کاغذ و مداد

بازی هایی که می توان با کاغذ و مداد انجام داد یکی از بهترین و کم هزینه ترین بازی هایی هستند که می توانید با کودک خود در محیط خانه انجام دهید. نقطه بازی، اسم فامیل، XO همگی از بازی هایی هستند که می توانند برای ساعت ها کودک را سرگرم کنند.

 

خانه سازی

برای این بازی نیازی به اسباب بازی خاص و یا وسایل خانه سازی ندارید. خانه سازی با چوب بستنی، ساخت برج با کارت، ساختمان هایی از جنس بلوک و یا حتی با بالش!

اگر می خواهید کمی این بازی را هیجان انگیزتر و رقابتی تر کنید، برنده ی این مسابقه را سازنده ی بلندترین خانه یا برج معرفی کنید.

شاید مقاله : آموزش ساخت کاردستی  برای شما جالب باشد. آن را دنبال کنید

خانه سازی با چوب بستنی

مادر جادویی (پدر جادویی)

شما می توانید شعبده باز اختصاصی کودک خود باشید. به سادگی یک سکه را زیر یکی از سه فنجان بگذارید و فنجان ها را جابجا کنید. سپس از فرزندان خود بپرسید که سکه زیر کدام فنجان است. اگر پدر و مادر کمی سرعت عمل داشته باشند می توانند فنجان را در لبه میز قرار دهند و مخفیانه سکه را بردارند. زمانی که فنجان را برمی دارید، می توانید برق تعجب و شگفتی را در چشمان کودکان مشاهده کنید.

 

پازل

پازل یک بازی فوق العاده برای تمرین خلاقیت، شناخت و حل مساله است. شما می توانید پازل را از فروشگاه ها تهیه کنید و یا از پازل هایی که در خانه درست می شود، استفاده کنید.

به کودکان بگویید بر روی یک قطعه مقوایی محکم نقاشی بکشند . سپس با استفاده از یک مداد مرزهای هر قطعه ی پازل را مشخص کنید و آنها را با یک قیچی مناسب از هم جدا کنید. آن را بهم بزنید. پازل شما آماده است. آن را برای بازی در اختیار کودکان قرار دهید. 

7 بازی که خلاقیت کودک شما را افزایش می دهد: مقاله ای که از خواندن آن لذت می برید

پازل

استُپ بازی (فریز)

آهنگ مورد علاقه ی کودکتان را با صدای بلند پخش کنید. از کودک بخواهید تا حرکات و اداهای مورد علاقه اش را تا زمانی که موسیقی را می شنود، در بیاورد. سپس آهنگ را قطع کنید. آنها باید در همان موقعیت بمانند حتی اگر روی یک پا ایستاده باشند.

برای اینکه بازی را به چالش بکشید ، از کودکان بخواهید ادای حیوانات خاص، شکل ها یا حروف خاص را دربیاورند. کودکان نوپا به این بازی علاقه ی بسیار زیادی نشان می دهند.

به برنده ی این بازی یک مدال طلا هدیه دهید! این مدال را می توانید خودتان به آسانی و با استفاده از یک روبان قرمز و یک زرورق طلایی رنگ درست کنید.

 

نمایشنامه

این بازی برای گروه های چند نفره عالی است. کودکان را به چند گروه تقسیم بندی کنید. به هر گروه یک کیف بدهید و درون آن را با  قاشق، اسباب بازی، وسایل تزئینی اسباب بازی، توپ، روبان و هر چیز دیگری که می توانید پر کنید. سپس به آنها 15 دقیقه وقت دهید تا یک نمایشنامه خنده دار متناسب با وسایلی که درون کیف گروه آنها هست، تهیه کنند. این بازی به دلیل رقابتی نبودن بسیار برای کودکان جذاب است. در صورتی که کودکان مایل باشند می توانند نظر خود را نسبت به نمایشنامه یکدیگر اعلام کنند.

 

خط تعادل

همه ی ما می دانیم که بچه ها عاشق راه رفتن روی یک خط هستند و از هر فرصتی برای اینکار استفاده می کنید. پس اگر چسب پهن رنگی یا چسب کارتن در خانه دارید، دست به کار شوید. روی زمین، مسیری را با یک چسب پهن مشخص کنید و از کودک بخواهید تا زمانی که موسیقی پخش می شود، روی آن خط لِی لِی (با یک پا حرکت) کند تا آن زمان کودک نباید از خط مستقیم بیرون بزند.

بازی خط تعادل در خانه

قایم باشک (قایم موشک)

هیچ لیستی از بازی های خانگی بدون قایم باشک یا همان چشم گیرک کامل نیست.در این بازی کلاسیک یکی از کودکان چشمان خود را می بندد و شروع به شمارش میکند و سایر بچه ها در نقاط خانه پنهان می شوند. پس از اتمام شمارش، کودک به دنبال سایر بچه ها می گردد و آخرین نفری که پیدا شد، برای دور دوم چشم می گذارد.

هشدار: برخی خانواده ها چراغ ها را در زمان این بازی خاموش میکنند. بنابراین دقت کنید که وسیله ای که موجب صدمه دیدن کودکان شود روی زمین نباشد و یا یک چراغ قوه به کسی که در حال پیدا کردن سایرین است ، بدهید.

 

شکار گنج

بچه ها عاشق پیدا کردن اشیاء پنهان به خصوص گنج ها هستند. سرنخ های خود را بر روی کاغذهای سفید بنویسید و در این کارخلاق باشید. اولین سرنخ را در جایی قرار دهید که به سادگی پیدا شود، مانند میان وعده کودک یا زیر کاسه سوپ او. سپس در همان کاغذ او را برای یافتن سرنخ های دیگر راهنمایی کنید. شما می توانید سکه های مختلف را در نقاط مختلف خانه پنهان کنید تا کودک پس از پیدا کردن گنجها بتواند آنها را در قلک خود بیندازد.

 

بولینگ خانگی

یک راه عالی برای استفاده مجدد از بطری های آب پلاستیکی، استفاده از آنها برای بازی بولینگ است. 6 بطری آب را در انتهای اتاق نشیمن خود بچینید و با استفاده از یک توپ نسبتا سنگین بازی خود را شروع کنید.

اگر می خواهید بازی را دشوارتر کنید کافی است تا بطری ها را از آب پر کنید. البته مطمئن باشید که در بطری ها را محکم بسته اید!

بازی بولینگ در خانه

بازی سیب زمینی داغ

بچه ها را به صورت دایره ای شکل بر روی زمین بنشانید و یک سیب زمینی تمیز (یا هر قطعه و وسیله ی دیگری) به آنها بدهید. یک موسیقی پخش کنید و از کودکان بخواهید تا سیب زمینی را دست به دست کنند. زمانی که آهنگ قطع شد، کسی که هنوز سیب زمینی در دست او مانده است از حلقه خارج می شود و بازی ادامه می یابد. برنده بازی آخرین کودکی است که در حلقه مانده است.

 

بازی های حافظه ای

یک بازی ساده ی حافظه ای شفاهی وجود دارد که در آن کودکان در کنار یکدیگر به صورت حلقه می نشینند. نفر اول حلقه یک جمله ی ناتمام می گوید مثلا: "من در سبد پیک نیک" .  نفر بعد می بایست جمله ی قبل را به خاطر بسپارد و یک کلمه به آن اضافه کند. مثلا : "من در سبد پیک نیک یک عدد" ... سپس نفر بعدی باید عین این جمله را بگوید و کلمه ی مورد نظر خود را به آن اضافه نماید. و به همین ترتیب بازی را ادامه دهند. کودکی که نتواند عین جمله را به خاطر بیاورد از بازی حذف می گردد.

 

بازی با جعبه

یک جعبه کفش و یا یک جعبه ی مشابه که درپوش داشته باشد، پیدا کنید. در یک طرف جعبه یک سوراخ به اندازه ی دست کودک ایجاد کنید. اگر میخواهید می توانید خلاقیت نشان دهید و جعبه را کمی تزئین کنید و روی آن علامت سوال بکشید. سپس یک وسیله یا یک قطعه و یا یک اسباب بازی را درون آن قرار دهید. حال از کودک بخواهید تا دست خود را درون جعبه کند و حدس بزند که درون جعبه چیست. کودک می تواند سوال کند و شما نیز او را راهنمایی نمایید.

 

بازی های مناسب برای بیرون از خانه

بازی و سرگرمی منحصر به محیط خانه نیست. بلکه کودکان می بایست برای سلامتی جسمی خود و بهبود مهارت های اجتماعی، در خارج از محیط خانه و با همسالان خود بازی کنند، همانطور که ما نیز در زمان کودکی با همسالان خود در کوچه بازی می کردیم . مزیت دیگر بازی در بیرون از خانه، وابسته نبودن بازی ها به تکنولوژی و افزایش فعالیت های فیزیکی است. در ادامه برخی از این بازی ها که می توانید به کودکان آموزش دهید و یا خودتان در بیرون از خانه انجام دهید، قید شده است:

 

بطری را پرت کن!

این بازی یک ورژن از بازی قایم باشک است با این تفاوت که یک بطری در وسط محوطه قرار داده می شود. زمانی که یک نفر چشم می گذارد و سپس به دنبال سایر افراد می گردد، افرادی که پنهان شده اند می توانند به طرف بطری بدوند و در صورتی که بتوانند زودتر از شخصی که به دنبال سایر افراد است،بطری را پرت کنند، سایر افراد آزاد می شوند و شخصی که چشم گذاشته بازنده می شود و مجددا باید چشم بگذارد. 

بازی بطری را بزن

شش خانه

از یک تکه گچ تحریر استفاده کنید و روی زمین شش خانه بکشید و آنها را از شماره 1 تا 8 شماره گذاری نمایید. چنانچه کودکان خود توانایی نوشتن دارند، این کار را به خود آنها بسپارید. از یک سنگ مناسب برای پرتاب کردن استفاده کنید.سنگ کوچک ممکن است بیش از حد پرت شود و سنگ بزرگ؛ برای پرتاب کردن دشوار است، بنابراین یک سنگ مناسب برای کودکان انتخاب کنید. سپس مراحل بازی را برای کودکان توضیح دهید.

 

بازی تسخیر پرچم

این بازی زمانی سرگرم کننده است که یک گروه بزرگ از کودکان در حال بازی هستند. یک پرچم یا یک نوع نشانه ی دیگر در اختیار گروه های بازی قرار دهید . هدف این بازی این است که کودکان به قلمرو تیم دیگری بروند، پرچم آنها را بردارند و به قلمرو تیم خود بازگردند. در صورتی که یک تیم، اعضای تیم دیگر را در قلمرو خود ببینند به آنها دشمن می گویند و می توانند آنها را دستگیر کنند. افراد دستگیر شده نیز می توانند با کمک یکی دیگر از اعضای تیم خود که به قلمرو دشمن آمده است، فرار کنند.

 

بدمینتون ، والیبال و بسکتبال

بدمینتون یکی از بازی های سرگرم کننده در بیرون از محیط خانه است. یک ایده ی عالی این است که یک تور بدمینتون در حیاط خانه داشته باشید و مسابقات هفتگی با همسایگان، خانواده و دوستان برگزار کنید. با توجه به تعداد نفرات، سن کودکان و امکانات موجود می توانید در حیاط خانه؛ تور بسکتبال و یا والیبال نیز داشته باشید.

 

مسابقه دویدن با گونی

این نوع بازی های کلاسیک و قدیمی، وسایل زیادی برای انجام نمی خواهند. کافی است از کودکان بخواهید تا پاهای خود را در گونی کنند و شروع به دویدن و مسابقه کنند. اگر گونی در منزل ندارید می توانید از روبالشی استفاده کنید!

دویدن با گونی

 

 

 

بازی های آنلاین 

در عصر دیجیتال نمی توان اهمیت و گستره ی بازی های موبایلی را نادیده گرفت. در حال حاضر گوشیهای هوشمند، تبلت، آیپد و همه این دستگاهها به والدین کمک میکنند تا خلاقیت کودکانشان را از طریق بازیهای سرگرم کننده، اپلیکیشن ها، پازلها، معماها و غیره تقویت کنند.

در زمان های گذشته، بچه ها در داخل و خارج از محیط خانه مشغول به بازی بوده اند ، اما اکنون آنها نیز مانند ما جذب تکنولوژی شده اند و بیشتر وقت خود را در مقابل گوشی های هوشمند، تبلت و دستگاه های دیگر صرف بازی، تماشای فیلم و گوش دادن به موسیقی می کنند. همه این موارد فقط به این خاطر است که آنها والدین خود و تقریبا هر فرد دیگری را در خانواده در حال تعامل با تلفن همراه دیده اند.

بنابراین بهترین کار استفاده از اپلیکیشن ها و بازی هایی هستند که ضمن پر نمودن اوقات فراغت آنها و سرگرم کردن آنها، خلاقیت و حافظه ی آنها را نیز تقویت می کنند. در ادامه برخی از این نوع بازی ها معرفی شده اند.

 

اپلیکیشن های رنگ آمیزی

همه ی ما در زمان کودکی علاقه ی زیادی به رنگ کردن کتاب های رنگ آمیزی داشتیم. کتاب های رنگ آمیزی بسیار ساده هستند و یک روش بسیار موثر برای تقویت خلاقیت کودکان به شمار می روند. اپلیکیشن های زیادی برای رنگ آمیزی وجود دارند که عکس های بسیاری از حیوانات، شخصیت های کارتونی و عکس های جذاب برای کودکان را در اختیار آنها قرار میدهد.

این کار باعث می شود دانش کودک شما از رنگ و تفاوت اشیا مانند میوه ها، سبزیجات، لوازم منزل و ... بیشتر شود.

بازی رنگ آمیزی

اپلیکیشن آموزش اعداد و الفبا برای کودکان

این نوع بازی ها موجب تقویت مهارت های ریاضی کودک می شوند و باعث می شوند تا آنها اعداد را در قالب سرگرمی بیاموزند. در این نوع بازی ها معمولا سطح بازی در هر مرحله افزایش می یابد.

از دیگر مزایای این بازی ها می توان به این موضوع اشاره نمود که کودک از همان سنین اولیه به ریاضی علاقه مند می شوند و هرگز ترسی از ریاضی نخواهد داشت.

این نوع بازی ها اغلب از شمارش آغاز می شوند و سپس جمع و تفریق و سایر عملیات های ریاضی را مرحله به مرحله آموزش می دهند.

اگر کودک شما هنوز توانایی خواندن و نوشتن را ندارد، از سن 3 سالگی می توانید با استفاده از بازی های آموزش الفبا، به او مهارت خواندن و نوشتن بیاموزید. برخی از این بازی ها به شیوه های بسیار جذاب و تعاملی، حروف الفبا و کلمات را به آنها می آموزند. بنابراین می توانید مطمئن شوید که کودک قبل از رفتن به پیش دبستانی توانایی کامل خواندن و نوشتن دارد.

بازی آموزش الفبا

اپلیکیشن ساخت موشک های کاغذی

اگر کودک شما علاقمند به بازی با کاغذ و درست کردن موشک است، اپلیکیشن هایی برای تقویت خلاقیت و کمک به آنها وجود دارد.  در این نوع اپلیکیشن ها، دستورالعمل هایی برای ساخت هواپیما به صورت سه بعدی وجود دارد که مرحله به مرحله طریقه ی ساخت موشک را آموزش خواهد داد. با ارائه دستورات مختلف و انواع موشک ها، کودک از انجام این بازی خسته نخواهد شد.

بازی آموزش موشک

اپلیکیشن نقاشی و طراحی برای کودکان و نوجوانان

کودکان عادت دارند تا خلاقیت خود را بر روی دیوار نشان دهند. اگر چه شما ممکن است بخواهید خلاقیت و تلاش او را تحسین کنید ولی از دیوارهای خط خطی شده نیز نمی توانید چشم پوشی کنید. یک پیشنهاد خوب برای والدین استفاده از اپلیکیشن های نقاشی و طراحی برای کودکان و نوجوانان است. کودک آزاد است تا هر اندازه که مایل است و با یک روش هیجان انگیز نقاشی بکشد.

برخی از این اپلیکیشن ها شخصیت های مختلف را برای نقاشی به کودک معرفی میکنند و در پایان هر نقاشی، آن تصویر را به صورت انیمیشنی نمایش می دهند و قوه ی تخیل کودک را تقویت میکنند. این کار موجب افزایش توجه، تفکر و حافظه ی کودک می شود.

اپلیکیشن های بازی جورچین و پازل

پازل یکی از بازی های مناسب برای افزایش خلاقیت کودکان است. در برخی از اپلیکیشن ها در ابتدا تصویر بهم نخورده نمایش داده می شود و کودکان می بایست تصویر را بازسازی کنند که موجب تقویت حافظه ی کودک نیز می شود.

 

منابع


games-to-boost-creativity-children

20-fun-indoor-games

simpleoutdoorplay

65-outdoor-party-games-entire-family

importance-games-childs-life

 

مقالات مرتبط


7 بازی که خلاقیت کودک شما را افزایش می دهد

بازی های علمی که می تواند جایگزین مشق شب شود

5 کاردستی پاییزی برای کودکان

اسباب بازی کودک خود را مطابق با سن او انتخاب کنید

اسباب بازی های مناسب برای کودکان یک ساله