لوازم بارداری

کودک تَک

logo
ثبت نام
شنبه 23 تیر 1403 08:21:43

لوازم بارداری

 

لوازم بارداری


اکثر افراد در دوران بارداری فقط به فکر خرید سیسمونی هستند و کمتر به فکر لوازم بارداری مورد نیاز مادر هستند. مادر در 9 ماه بارداری با شرایط متفاوتی روبرو می شود. این دوران، از سایز لباس های مادر تا عادات خواب او را تحت الشعاع قرار می دهد. بنابراین مادر به لوازم خاصی در دوران بارداری نیاز خواهد داشت.

کودک تک برای اولین بار در بین سایت های فارسی زبان تصمیم گرفته است تا به طور تخصصی به لوازم بارداری مورد نیاز مادر در دوران بارداری بپردازد. این لوازم از بی بی چک که بارداری شما را تائید می کند تا محافظ سینه بعد از زایمان را در بر می گیرد. با کودک تک همراه شوید...

لوازم بارداری


لوازم بارداری در سه ماه اول بارداری

 تست بارداری خانگی یا بی بی چک

اولین وسیله مورد نیاز برای شروع سفر بارداری ، یک تست بارداری خانگی یا بی بی چک است. یک تست بارداری خانگی می تواند باردار بودن شما را 6 روز بعد از لقاح تشخیص دهد. این تست ها با تشخیص هورمون گوماتروپین جفتی انسان (hCG) در خون یا ادرار می توانند بارداری را چند روز بعد از لانه گزینی تشخیص دهند. این هورمون بلافاصله بعد از چسبیدن تخمک بارور شده به دیواره ی رحم زن افزایش می یابد. به طور کلی دو نوع آزمایش برای تست بارداری وجود دارد. گزینه اول تست بارداری با استفاده از ادرار زن باردار است که در خانه انجام می شود.گزینه ی دوم تست بارداری با استفاده از آزمایش خون است که می بایست در آزمایشگاه انجام شود. مزیت روش دوم این است که می تواند زودتر از تست با ادرار، بارداری را تشخیص دهد ولی معمولا دریافت جواب زمانبر خواهد بود.

یکی از مهمترین مسائل در زمان خرید تست های بارداری خانگی، توجه به تاریخ انقضای درج شده روی بسته می باشد. در صورتی که تاریخ انقاضا آن گذشته باشد، ممکن است جواب صحیح را به شما نشان ندهد. پس از خرید نیز، بسته را در محیط های گرم و مرطوب قرار ندهید. بهترین زمان برای تست بارداری، یک هفته بعد از اولین فقدان قاعدگی (روزی که می بایست دوره ی پریودی شما شروع می شده است ولی بدلیل بارداری شروع نشده است) می باشد. راهنمای درج شده روی بسته را به دقت مطالعه نمایید زیرا هر برند، روش متفاوتی برای تشخیص بارداری دارد.

اطلاعات بیشتری درباره تست بارداری خانگی می خواهید؟ مقاله تست بارداری خانگی را از دست ندهید.

 قرص های مولتی ویتامین بارداری

مصرف فولیک اسید و ویتامین D یکی از ضروری ترین مواد مغذی برای رشد جنین بشمار می آید. این دو ماده مغذی در مولتی ویتامین های بارداری، وجود دارند. البته در کنار مصرف مولتی ویتامین ها، داشتن یک رژیم غذایی مناسب نیز ضروری است.

این مولتی ویتامین ها حاوی فولیک اسید (برای جلوگیری از مشکلات و نقص مغز و نخاع) و آهن (برای افزایش اکسیژن خون مورد نیاز بدن) می باشند. به طور ایده ال یک ماه قبل از بارداری می بایست مصرف مکمل ها را شروع کنید.

در زمان خرید مولتی ویتامین های بارداری، وجود این چهار ماده مغذی ضروری برای بارداری را از روی برچسب محصول بررسی نمایید:

اسید فولیک: 600 میکروگرم

آهن: 27 میلی گرم

 کلسیم: 1000 میلی گرم

ویتامین D دی :  600 IU  

ویتامین های زیر نیز در دوران بارداری ضروری هستند و ممکن است از طریق رژیم غذایی همه آنها را دریافت نکنید، بنابراین وجود آنها نیز در مکمل های بارداری ضرروی است:

ویتامین آ  : 770 میکروگرم

ویتامین سی  : 58 میلی گرم

ویتامین ب6  : 1.9 میلی گرم

ویتامین ب12 : 2.6 میکروگرم

لوازم بارداری مولتی ویتامین

کتابچه های راهنمای بارداری

شما واقعا به یک منبع معتبر در زمینه بارداری، مراحل آن و راهنمای هفته به هفته بارداری نیاز دارید. این منبع می تواند کتاب های بارداری، سایت های معتبر و یا حتی یک مشاور آگاه باشد. شما با دانستن علائم طبیعی و غیرطبیعی در هر دوره می توانید با مراجعه به پزشک از اتفاقات ناگوار جلوگیری کنید. می توانید برای شروع، از راهنمای بارداری کودک تک شروع کنید.

کرم مرطوب کننده

یک کرم مرطوب کننده برای ماههای اول بارداری می تواند بسیار مفید باشد زیرا اکثر زنان باردار از پوست خشکی که دچار خارش شده است شکایت دارند. با نرم و مرطوب نگه داشتن پوست خود می توانید از ترک های بارداری که در ماههای آخر با آن مواجه می شوید، جلوگیری کنید.

 


لوازم بارداری در سه ماهه دوم بارداری

شکم بند بارداری

شکم بندهای کشسان که زیر شکم بسته می شوند می توانند برای جلوگیری و یا کاهش کمردرد به بانوان باردار کمک کنند. در زمان خرید شکم بند بارداری به قابل تنظیم بودن و مرغوب (ضدحساسیت) بودن الیاف آن توجه نمایید و درباره نحوه ی بستن آن با پزشک خود مشورت نمایید.

لوازم بارداری

کفش راحتی

کفش های پاشنه بلند شیک تر از کفش های راحتی به نظر می رسند ولی برای دوران بارداری مناسب نیستند. مهمترین مشکل آنها این است که احتمال افتادن وعواقب ناگوار بارداری را در پی خواهند داشت. علاوه بر این، کفش های پاشنه بلند و غیر استاندارد بر ستون فقرات فشار وارد می کنند و ممکن است کمردرد بارداری را بیشتر کنند. بنابراین بهترین راه استفاده از کفش های راحتی در دوران بارداری است.

لباس زیر بارداری مناسب

گاهی نیاز است تا از همان ماه های اول بارداری، به دلیل بزرگتر شدن و حساس شدن سینه ها، به فکر خریدن لباسهای زیر با سایز بزرگتر و راحتتر باشید.  برخی از این لباس ها مخصوص دوران بارداری در نظر گرفته شده اند و در فروشگاه های لوازم بارداری به فروش می رسد.

لباس های بارداری و سارافون بارداری

با افزایش وزن جنین و مادر، دیگر لباس های معمولی برای مادران قابل استفاده نیستند. مادران باید خیلی زود به فکر لباس های راحتی برای خود باشند.استفاده از لباس های راحتی و راسته (منظور سارافون است) در دوران بارداری دارای اهمیت هستند.

 بالش بارداری

با افزایش وزن جنین و مادر، خوابیدن کمی برای مادر دشوار می شود.  وزن اضافه شده بر روی ستون فقرات و لگن فشار وارد می کند. برای بسیاری از زنان باردار؛ اضافه کردن چندین بالش یا استفاده از بالش های مخصوص بارداری، کمک زیادی به خواب آسوده خواهد کرد. انواع زیادی بالش بارداری وجود دارد، اما انتخاب اینکه کدامیک برای شما مناسب است ، بسته به انتخاب شما و ویژگی های بالش دارد.

 

لوازم بارداری بالش بارداری

آنتی اسید

سوزش سر معده یکی از عوارض رایج بارداری است که می تواند احساس ناخوشایندی زیادی را در فرد ایجاد کند. آنتی اسید ها می توانند تا حد زیادی این علائم بارداری را تسکین دهند. برای این کار از پزشک خود درخواست یک آنتی اسید کنید. هرگز در دوران بارداری داروها را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید.

 


لوازم بارداری برای سه ماهه سوم بارداری

کرم ضد ترک

با جلو آمدن شکم مادر، کم کم ترک های روی پوست به رنگ های صورتی، قهوه ای مایل به قرمز و بنفش که در اثر کشیده شدن پوست هستند، بوجود می آیند. این نوع ترک ها بعد از زایمان کمرنگ تر می شوند ولی ممکن است به طور کامل از بین نروند. در این دوران می توانید از کرم های ضد ترک که قدرت ارتجاعی پوست را تقویت میکنند، استفاده کنید. برخی از این نوع کرم ها از ترک پوست در نواحی شکم، ران و باسن ؛ با استفاده از ساخت کلاژن و الاستینین جلوگیری می کند. قبل از خرید کرم های ضدترک با متخصص زنان خود مشورت کنید و از کرم های دارای شماره پروانه بهداشتی و نشان استاندارد استفاده نمایید.

به طور کلی اگر پوستتان را چرب کنید تا نرم تر و منعطف تر باشد، کمتر ترک می خورد و در مقابل اگر پوستتان خشک باشد؛ زودتر ترک خواهد خورد.

 

پد بهداشتی و وسایل ساک بیمارستان

در سه ماهه آخر بارداری، ترشحات بیشتر می شود و ممکن است مجبور به استفاده از پدهای بهداشتی شوید (اگر مقدار این ترشحات بیش از حد است به پزشک خود مراجعه نمایید). از طرفی با فشاری که به مثانه وارد می شود؛ ممکن است در زمان عصسه و سرفه چند قطره ادرار خارج شود. بنابراین استفاده از پدهای بهداشتی در این زمینه نیز بسیار کاربردی هستند. 

در سه ماه آخر بارداری لازم است تا ساک وسایل بیمارستان را نیز آماده کنید و در آن برای خودتان چند بسته پد بهداشتی، چند دست لباس زیر، یک جفت دمپایی راحتی، یک جفت جوراب گرم و شیردوش دستی به همراه داشته باشید. 

 


لوازم بعد از بارداری

شیردوش برقی/دستی

اگر به شما بگوییم که به یک شیردوش نیاز دارید، ممکن است تعجب کنید. استفاده از شیردوش حتی اگر قصد داشته باشید خودتان به بچه شیر بدهید یک ایده ی عالی است. با استفاده از یک شیردوش و نگهداری شیر مادر در کیسه ها و یا بطری های مخصوص، می توانید با وجود دور بودن از کودک خود، آن را با شیر خود تغذیه نمایید، اگر شاغل هستید می توانید در ساعاتی که منزل نیستید به کودک خود شیر مادر بدهید.

با استفاده از شیردوش به سایر اعضای خانواده این شانس می دهید که به نوزاد شیر بدهند. علاوه بر این  درد سینه های مادر نیز کاهش می یابد و او می تواند زمانی را برای استراحت خود در نظر بگیرد. 

هنوز برای استفاده از شیردوش مردد هستید؟ مقاله شیردوش مفید یا مضر را به شما پیشنهاد می کنیم.

محافظ سینه

در صورتی که سینه های مادر ترک خورده و زخمی باشد، استفاده از یک محافظ سینه برای شیردهی ایده جالبی بنظر می رسد. استفاده از این نوع محافظ ها در زمان شیردهی از انتقال بیماری از دهان نوزاد به نوک سینه و بالعکس جلوگیری می نماید (به عنوان مثال بیماری برفک دهان نوزاد)  و از سطح و نوک سینه در دوران شیردهی محافظت میکند. در صورتی که نوک سینه به طور نامناسبی در دهان نوزاد قرار داده شود یا پستان به طور نامناسبی از دهان نوزاد خارج شود، منجر به زخم شدن نوک سینه خواهد شد. این نوع محافظ در این زمان به کمک شما خواهند آمد.  برای شستن سینه ها نیز استفاده از آب کافی است بنابراین از شستن بیش از حد آن با مواد شیمیایی خودداری کنید.

محافظ سینه از لوازم بارداری

پد سینه

این پدها بویژه برای مادران شاغل و برای استفاده در مهمانی ها مناسب می باشد. با قرار گرفتن این پدها بر روی سینه ، در اثر ترشح زیاد شیر، لباس های مادر کثیف نمی شود. برخی از این پدها یکبار مصرف  و برخی نیز قابل شستشو هستند.

 

مقالات مرتبط


بارداری هفته به هفته

مراحل بارداری

تغذیه بارداری

 

کودک تک را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

 

تلگرام کودک تک اینستاگرام کودک تک فیسبوک کودک تک گوگل پلاس کودک تک توئیتر کودک تک

منابع :

webmd.com

best-prenatal-vitamins

webmd.com/the-essential-pregnancy-gear

breastpumps.com