علائم بارداری

کودک تَک

logo
ثبت نام
شنبه 23 تیر 1403 06:57:05

علائم بارداری

 

علائم بارداری


بروز علائم اولیه بارداری درهر فرد ممکن است کم و یا زیاد باشد. اما چندین نشانه وجود دارد که شما می توانید خیلی زود به باردار بودن خود پی ببرید (حتی قبل از اینکه متوجه قطع شدن قاعدگی خود شوید).

اگر بی تاب و مشتاق هستید که در هفته های اول بارداری متوجه باردار بودن خود بشوید، خواندن این مقاله را از دست ندهید. 

 

آیا می خواهید خیلی زود از بارداری خود مطلع شوید؟ آیا می دانستید که برخی علائم بارداری با سندروم پیش از قاعدگی و سرماخوردگی یکسان است؟

برای دانستن علائم بارداری، ادامه متن را دنبال کنید...

 

علائم بارداری : علائم اولیه بارداری

علائم اولیه بارداری: احساس درد در ناحیه پستان

سینه های شما ممکن است بیش از یک یا دو هفته بعد از شروع بارداری دردناک و حساس باشند. بدن شما مقدار زیادی استروژن و پروژسترون در شروع بارداری تولید میکند که باعث رشد سینه ها می شود. 

این افزایش هورمون سبب حفظ مایعات بیشتر و احساس سنگینی در بدن و احساس درد در ناحیه ی سینه ها (بیشتر از یک درد معمولی ناشی سندروم پیش از قاعدگی) می شود. 

 

علائم اولیه بارداری: گرفتگی و درد کمر

بسیاری از زنان این علائم را با سندروم پیش از قاعدگی اشتباه می گیرند. اما این درد در واقع ناشی از تغییرات هورمونی و رشد رحم می باشد. شروع این علامت همزمان با چسبیدن تخمک بارور به دیواره ی رحم می باشد. از طرفی درد ناشی از این است که رحم شروع به کشیده شدن می کند تا آمادگی بیشتری برای افزایش حجم خود در 9 ماه آینده داشته باشد.

 

علائم حاملگی

علائم اولیه بارداری: خونریزی خفیف و لکه بینی 

اگر متوجه کوتاه شدن و تغییر عادت ماهیانه ی خود شدید ، ممکن است یکی از نشانه های اولیه بارداری را تجربه کرده باشید. زمانی که تخمکِ بارور شده در حدود 6-12 روز بعد از لقاح ، در دیواره ی رحم جای گرفت، لکه بینی شروع می شود (خون روشن) . این علامت بی خطر است اما اگر شک دارید که حامله هستید، این مورد را به دکتر خود اطلاع دهید (اگر لکه بینی 12 روز بعد اتفاق بیفتد، ممکن است فکر کنید که آن خونریزی ماهیانه است ).

در سه ماهه اول بارداری، باید هر نوع خونریزی برای تشخیص سقط جنین، حاملگی خارج رحمی و انواع خاصی از عفونت ها مورد ارزیابی قرار بگیرد. 

 

علائم اولیه بارداری: خستگی مفرط

در هفته های اول بارداری، بدن شما در تمام طول هفته و 24 ساعته در پشت صحنه برای آمادگی بدن برای بارداری مشغول به کار است و خستگی یک پاسخ طبیعی است. پروژسترون اضافی تولید شده بعد از لقاح، موجب افزایش دمای بدن شما می شود که به نوبه ی خود سبب کمبود انرژی می گردد. 

علاوه بر مورد فوق ، قلب خون بیشتری پمپاژ میکند تا اکسیژن اضافی به رحم منتقل کند؛ بنابراین کمی خستگی و بی حالی نیز ناشی از این واکنش است. 

برای رفع این خستگی چه باید کرد؟ از ویتامین های پیش از بارداری استفاده کنید. یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. مقدار کافی مایعات بنوشید تا فشار خون طبیعی خود را حفظ کنید و تا جای ممکن استراحت کنید. 

مقاله ی پیشنهادی ما را دنبال کنید:  غذای طبیعی بهتر است یا مولتی ویتامین های بارداری؟

علائم بارداری : خستگی مفرط

علائم اولیه بارداری: تیره شدن هاله ی اطراف پستان

آیا هاله ی قهوه ای رنگ اطراف پستان شما کمی تیره تر شده است؟ هورمون ها بر روی فعالیت ملانوسیت ها یا همان سلول های رنگی اطراف سینه تاثیر می گذارند.  بانوان سیاه پوست این علامت را تا هفته ی دهم بارداری مشاهده خواهند کرد. 

 

علائم اولیه بارداری: تهوع

ممکن است برخی از افراد باردار در همان هفته های اول نسبت به حرکت دچار تهوع شوند. به عنوان مثال در زمان خواندن کتاب در ماشین و یا در زمان مسافرت با هواپیما احساس بیماری و تهوع می کنند. این علامت می تواند دو هفته بعد از لقاح شروع شود. افزایش پروژسترون موجب کند شدن خیلی از فرایند ها در بدن می شود. یکی از آنها، فرایند هضم است که می تواند منجر به یبوست و یا  سوء هاضمه گردد. از آنجایی که معده ی شما به صورت نرمال تخلیه نمی شود، معده فکر میکند که مقدار زیادی غذا درون آن است و سعی میکند آن را تخلیه کند. (خواه به صورت بالا آوردن و یا انتقال به روده باشد).

حالت تهوع همچنین می تواند به علت افزایش هورمون HCG  (هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسانی) باشد که  ۱۱ روز پس از لقاح در خون و بین ۱۲ تا ۱۴ روز پس از لقاح در ادرار قابل اندازه گیری است. هر چه میزان این هورمون بیشتر باشد(در بارداری های دوقلو بیشتر است)، حالت تهوع نیز بیشتر خواهد بود. 

 شانس بارداری دوقلو و یا چندقلوی خود را افزایش دهید!

 

اگر دچار تهوع بارداری هستید، زنجبیل و لیمو می توانند در کاهش این حالت تاثیرگذار باشند.  از دکتر خود ویتامین های گروه B6 که در کاهش حالت تهوع تاثیرگذار هستند را درخواست کنید . در صورتی که مکررا استفراغ می کنید و مایعات بدن خود را از دست داده اید ، به پزشک خود مراجعه نمایید.

علائم بارداری: تهوع

علائم بارداری: ورم شکم و نفخ

آیا شلوار جین شما برایتان تنگ شده است؟ افزایش بیش از اندازه ی پروژسترون فرایند هضم را دچار اختلال میکند و ممکن است شکم شما به همین دلیل نفخ و ورم کند (این فرایند در سندروم پیش از قاعدگی نیز رخ میدهد که با شروع دوره ی قاعدگی به دلیل کاهش هورمون، بهبود می یابد). اگر نفخ و ورم از بین نرفت ( و خونریزی قاعدگی هم شروع نشد) یکی از علائم بارداری را تجربه کرده اید. 

 

علائم بارداری: تکرر ادرار

ممکن است تصور کنید که تکرر ادرار در افراد باردار به دلیل فشاری است که رحم بر مثانه وارد می کند اما گاهی اوقات خیلی زودتر از آنچه تصور کنید دچار تکرر ادرار می شوید. نه تنها فشار رحم بر مثانه موجب تکرر ادرار می شود بلکه جریان خون اضافی که به کلیه وارد می شود نیز موجب افزایش تولید ادرار می گردد. 

این تکرر ادرار فرایندی طبیعی است مگر آنکه، دفع ادرار همراه با سوزش ؛ فوریت در دفع و سایر علائم عفونت باشد که در این صورت باید به پزشک خود اطلاع دهید. مصرف مایعات خود را در این دوران به هیچ وجه قطع نکنید.

 

علائم اولیه بارداری : میل به خوردن

در این مرحله، به احتمال زیاد شما به شدت زیادی علاقمند به خوردن پیراشکی، شکلات و ... هستید. بدن خسته ی شما ممکن است به کربوهیدرات اضافه که به راحتی متابولیزه می شوند نیاز داشته باشد تا به حفظ سطح انرژی شما کمک کند.

علائم بارداری : ویار

غذاهای ممنوعه در دوران بارداری را بشناسید

 

علائم اولیه بارداری: سردرد

افزایش حجم خون در بعضی زنان ممکن است باعث ایجاد سردردهای مکرر اما خفیف در چند هفته اول حاملگی شود. این سردردها در اوایل بارداری ممکن است در صورت عدم مصرف مایعات به اندازه کافی  و یا آنمی (کم خونی) باشد. 

خبر خوب اینکه سردردها با پیشرفت بارداری کم می شود. نوسانات هورمونی موجب سردرد می شود که با افزایش ماه های بارداری سطح استروژن پایدارتر می شود.  

 

علائم اولیه بارداری: یبوست

همان هورمونهایی که موجب نفخ می شوند، موجب یبوست نیز می شوند. از آنجا که روند هضم کاهش یافته است، ممکن است غذاها به سرعت از روده عبور نکنند و همین امر موجب یبوست گردد. این علامت با پیشرفت بارداری، بیشتر خواهد شد. 

 

علائم اولیه بارداری: نوسانات خلقی

آیا به تازگی احساس افسردگی میکنید و یا به شدت کلافه هستید؟ با افزایش هورمون های hCG ، شما احساس خستگی بیشتری میکنید که منجر به نوسانات خلقی شما می شود. به علاوه ترکیب علائم دیگر مانند سردرد، نفخ، درد سینه، یبوست و ... به بی حوصلگی شما می افزاید. 

 

علائم اولیه بارداری: دمای بدن 

اندازه گیری BBT (دمای اولیه بدن در صبح که با استفاده از تب سنج های دهانی اندازه گیری می شود) می تواند زمان تخمک گذاری را مشخص کند. این دما در زمان تخمک گذاری معمولا نیمی از درجه و یا بیشتر می باشد و تا زمان پریودی کاهش نمی یابد.  بنابراین اگر BBT را اندازه می گیرید و متوجه شدید که بیش از دو هفته کاهش نیافته است، ممکن است باردار باشید. از یک دماسنج دیجیتال دقیق برای این کار استفاده کنید (از تب سنج های معمولی کمی دقیق تر است).

 

علائم اولیه بارداری: گرفتگی بینی

خونریزی از بینی، احتقان و آبریزش بینی همگی از علائم اولیه بارداری هستند که به دو دلیل عمده به وجود می آیند.  افزایش حجم خون باعث بوجود آمدن فشار بیشتری بر عروق ظریف مانند بینی می شود، اما هورمون ها نیز بی تقصیر نیستند. استروژن در شرایطی ممکن است موجب گشاد شدن عروق خونی شود که باعث جمع شدن مخاط در غشای بینی می شود .

خوشبختانه همه ی این علائم می تواند با مصرف یک اسپری بینی بهبود یابد و کلیه ی علائم می بایست بعد از بارداری کاملا برطرف شود. 

علائم اولیه بارداری : گرفتگی بینی

راهکارهای تسکین علائم بارداری

تعداد زیادی راههای درمان در خانه و راهکارهای خودمراقبتی وجود دارد که می تواند به کاهش علائم ناخوشایند بارداری کمک نماید. برخی داروها و مکمل ها نیز وجود دارد که می توانید برای دریافت آنها با پزشک خود صحبت کنید . 

رژیم غذایی مناسب و ورزش می تواند با حفظ کنترل وزن و تقویت ماهیچه های شکم به تسکین علائم کمک نماید.بعد از سه ماهگی از ورزش هایی که شامل درازکشیدن های طولانی بر روی پشت می شود، خودداری کنید.

پوشیدن کفش های راحت به خصوص در زمانی که پاهایتان ورم کرده است مفید می باشد.

در هنگام بلند کردن فرزندان دیگرتان یا اشیای سنگین احتیاط کنید. اطمینان حاصل کنید که هنگام بلند کردن زانوها را خم کنید و کمر خود را صاف نگه می دارید.

خوابیدن بر روی یک تشک سفت و همچنین قرار دادن یک بالش بین پاها می تواند به تسکین علائم به شما کمک کند.

برای جلوگیری از یبوست مقدار زیادی فیبر دریافت کنید. بدین معنا که از میوه های تازه، سبزیجات و غلات استفاده کنید. 

برای جلوگیری از تهوع، وعده های سبک غذایی مصرف کنید. از مصرف غذاهای چرب در این دوره اجتناب کنید. همچنین مصرف وعده های سبک غذایی و مکرر می تواند به جلوگیری از سوزش معده ( سر دل ) شما کمک کند.

 


سوالات متداول


علائم بارداری از چه زمانی آغاز می شود؟

علائم بارداری ممکن است از همان هفته ی اول آغاز شود. اما برای برخی افراد دیرتر شروع می شود. برخی علائم بارداری نیز به سندروم پیش از قاعدگی شباهت دارند بنابراین برخی بانوان متوجه بارداری خود نمی شوند. 

 

 

آیا علائم بارداری برای همه افراد یکسان است؟

این علائم در هر فرد ممکن است کاملا متفاوت بروز نماید. این تفاوت در شدت علائم و حتی نوع آن می باشد. حتی علائم بارداری ممکن است در بارداری های متعدد برای یک شخص کاملا متفاوت باشد.

 

آیا ممکن است نتیجه ی تست بارداری خانگی مثبت نشان بدهد ولی واقعا باردار نباشم؟(مثبت کاذب)

تست های خانگی بارداری تا حدی قابل اعتماد هستند. در واقع آنها بارداری را با دقت 97 درصد (در روز بعد از آن که متوجه قطع دوره ی قاعدگی خود شده اید) درست تشخیص می دهند.  این آزمایش ها با تشخیص هورمون hCG که در متن به آنها اشاره شد، تشخیص داده می شوند. اما چند مورد استثنا نیز وجود دارد. در حدود 25-40 درصد از بارداری ها در همان روزهای اول سقط می شوند بنابراین نتیجه ی غلط این تست می تواند برای چند روز قبل صحیح باشد. همچنین در صورتی که سابقه ی سقط جنین دارید ، ممکن است هورمون hCG  همچنان در خون شما بالا باقی مانده باشد و همین امر موجب اشتباه شدن نتیجه ی تست بارداری شود. همچنین ممکن است تستر بارداری خراب و یا تاریخ مصرف گذشته باشد.برخی داروها و تومورهای نادر نیز می توانند نتیجه این آزمایش را به اشتباه مثبت نمایش دهند.

 

 

آیا ممکن است نتیجه ی تست بارداری منفی باشد ولی واقعا باردار باشم؟ (منفی کاذب)

بله. به دلایلی مانند زمان نامناسب برای تست، تستر بارداری خراب و یا تاریخ مصرف گذشته و انجام اشتباه تست؛ ممکن است که نتیجه ی تست منفی نشان داده شود.

 

 

 

آیا پریودی در زمان بارداری امکان پذیر است؟

یک نوع خونریزی به نام خونریزی لانه گزینی وجود دارد که حدود 6 تا 12 روز بعد ازتخمک گذاری و لقاح اتفاق می افتد و اغلب آن را با قاعدگی اشتباه می گیرند. این نوع خونریزی های سبک در بارداری طبیعی هستند اما باید هر نوع خونریزی را با متخصص زنان زایمان خود در میان بگذارید ( زیرا یکی از نشانه های سقط جنین خونریزی است)

 

 

 

آیا روش های سنتی خانگی تشخیص بارداری مانند قاصدک، سرکه، جوش شیرین ، سفید کننده و ... دقیق هستند؟

همگی روش های سنتی و خانگی پایه و اساس علمی معتبر ندارند و ریشه در فرهنگ و رسوم اقوام مختلف دارد. روش های مختلفی نیز مانند انداختن قاصدک در ادرار، جوش شیرین، سرکه، روغن زیتون و سرکه، سفیدکننده، پودر خردل وجود دارد که همگی از لحاظ علمی بی اعتبار هستند. برای تشخیص خانگی بارداری می توانید از بی بی چک استفاده کنید .

 

 

منابع


signs-you-may-be-pregnant

is-it-possible-to-get-a-false-positive-pregnancy-test-result

can-a-pregnancy-test-give-a-false-negative

pregnancy_symptoms_am_i_pregnant

مقالات مرتبط


 

سوالات خود را از قسمت مشاوره رایگان کودک تک با ما در میان بگذارید.